تکنولوژی و فناوری

آموزش نصب WSUS

نصب WSUS

تیم فنی لیمانت قصد دارد در این سری مقالات به پیرامون آموزش نصب WSUS بپردازد. پس با ما همراه باشید.

در این مطلب آموزش نصب WSUS یا همان Windows Server Update Services و چگونگی پیکربندی آن برای ویندوز سرور 2016 را پوشش خواهیم داد. WSUS به منظور دانلود فایل آپدیت‌های مایکروسافت و ذخیره آن‌ها به صورت محلی استفاده می‌شود. سایر ویندوز سرورهایی که در شبکه وجود دارند می توانند آپدیت‌ها را از طریق سرور WSUS دانلود کنند تا دیگر نیازی به استفاده از اینترنت نداشه باشند. با این کار در مصرف اینترنت صرفه‌جویی زیادی می‌شود. و سرعت انجام آپدیت‌ها نیز بالا می‌رود.

با نصب WSUS ما می‌توانیم تمام سرورهای خود را جوری تنظیم کنیم که به صورت اتوماتیک آپدیت شوند. و اطمینان حاصل کنیم که آپدیت‌های امنیتی در سریع‌ترین زمان ممکن از طریق سرور مرکزی نصب می‌شوند. این کار اطلاعات مهمی را برای ما فراهم می‌کند. به عنوان مثال می‌دانیم که کدام سرور باید یک آپدیت را نصب و کدام یک نباید آن را نصب کند. با این کار می‌توانیم برای نصب آپدیت‌ها بر روی سرورهای شبکه زمان‌بندی کنیم و یک نسخه از آپدیت‌ها را برای استفاده در آینده بایگانی کنیم. در ادامه شیوه نصب WSUS و راه‌اندازی آن را به شما آموزش خواهیم داد.

نصب WSUS با استفاده از PowerShell:

نصب WSUS -2

استفاده از PowerShell آسان‌ترین و سریع‌ترین شیوه نصب WSUS است، برای این کار مراحل زیر را انجام دهید.

  1.  در منوی Start کلمه PowerShell را جست و جو کنید تا آیکون PowerShell ظاهر شود، سپس آنرا اجرا کنید. یا این که می‌توانید کلیدهای Win+R را نگه داشته تا پنجره Run باز شود سپس کلمه PowerShell را تایپ کنید و کلید Enter را فشار دهید.
  2. دستور زیر را در PowerShell وارد کنید و Enter را فشار دهید.

در این کد فرض شده که از دیتابیس WID ویندوز استفاده شده است، اگر از دیتابیس SQL استفاده می‌کنید به جای عبارت UpdateServices-WidDB از عبارت UpdateServices-DB استفاده کنید. به همین راحتی نصب WSUS قابل انجام است.

نصب WSUS -1

نصب WSUS در ویندوز Server 2016:

1- وارد Server Manager شوید و روی Manage کلیک کنید، سپس بر روی Add Roles and Features کلیک کنید.

نصب WSUS -3

2- پنجره Add Roles and Features Wizard نمایش داده می‌شود. در قسمت Before you begin روی Next کلیک کنید.

نصب WSUS -4

3- در قسمت Select installation type گزینه Role-based or feature-based installation را انتخاب و روی Next کلیک کنید.

نصب WSUS -5

4- در صفحه Select destination server محل سرور (هارد مجازی یا Server Pool) را مشخص کنید. پس از انتخاب محل سرور، سروری را که می‌خواهید نصب WSUS روی آن انجام شود، انتخاب کنید و Next را انتخاب کنید.

نصب WSUS -6

5- در صفحه Select server roles در قسمت Roles گزینه Windows Server Update Services یا همان WSUS را انتخاب کنید.

نصب WSUS -7

در پنجره جدیدی که باز می‌شود Add Features را انتخاب کنید و روی Next کلیک کنید.

نصب WSUS -8

6- در صفحه Select features چیزی را تغییر ندهید و Next را انتخاب کنید.

نصب WSUS -9

7- در صفحه Windows Server Update Services، بر روی Next کلیک کنید. در این صفحه به شما یادآوری شده است که حداقل یکی از سرورهای WSUS باید به اینترنت متصل باشند تا بتوانند آپدیت‌ها را از مایکروسافت دریافت کنند. سپس سرورهای WSUS پایین دستی یا Downstream می‌توانند به سرور WSUS اصلی یا Upstream متصل شوند و آپدیت‌های خود را دریافت کنند.

8- در صفحه Select Role Services اگر از WID یا دیتابیس داخلی ویندوز استفاده می‌کنید Next را اتخاب کنید. اگر از دیتابیس SQL استفاده می‌کنید، ابتدا گزینه SQL Server Connectivity را از لیست انتخاب کنید.

نصب WSUS -10

9- در صفحه Content location selection باید محل ذخیره آپدیت ها را مشخص کنید و Next را انتخاب کنید. توصیه می کنیم که از درایوی به جز درایو نصب سیستم عامل استفاده کنید تا این درایو با کمبود فضا مواجه نشود. فضای مورد نیاز برای ذخیره آپدیت ها به تعداد آپدیت هایی که انتخاب می کنید بستگی دارد. اگر با کمبود فضای ذخیره سازی مواجه هستید می توانید گزینه Store updates را غیر فعال کنید، اما به هیچ عنوان این کار توصیه نمی شود. با این کار حجم اینترنت بسیار بیشتری مصرف می شود و سرعت نصب آپدیت ها نیز کاهش می یابد.

نصب WSUS -11

10- در صفحه (Web Server Role (IIS روی Next کلیک کنید.

11- در صفحه role services تنظیمات پیش فرض را تغییر ندهید و Next را انتخاب کنید.

نصب WSUS -12

12- در صفحه Confirm installation selections بر روی Install کلیک کنید تا عملیات نصب WSUS شروع شود.

نصب WSUS -13

13- زمانی که عملیات نصب WSUS پایان یافت، در پنجره summary و در قسمت Installation progress بر روی Launch Post-Installation tasks کلیک کنید تا نوشته Please wait while your server is configured نشان داده شود. هنگامی که نوشته به Configuration successfully completed تغییر یافت، روی Close کلیک کنید.

پیکربندی و راه اندازی WSUS:

تا اینجای کار نصب WSUS به پایان رسیده است، اما برای عملکرد صحیح و بهینه WSUS باید آن را به درستی پیکربندی کنیم. برای این کار ابتدا در Server Manager از منوی Tools گزینه Windows Server Update Services را انتخاب کنید.

نصب WSUS -14

در پنجره Complete WSUS Installation محل ذخیره آپدیت ها را مشخص و بر روی Run کلیک کنید.

نصب WSUS -15

WSUS Configuration Wizard نمایش داده می شود که می توانیم با استفاده از آن پیکربندی WSUS را به صورت مرحله به مرحله انجام دهیم. در ادامه مراحل انجام پیکربندی را شرح خواهیم داد.

1- در پنجره Windows Server Update Services Configuration Wizard و در قسمت Before you begin بر روی Next کلیک کنید.

نصب WSUS -16

2- در قسمت Microsoft Update Improvement Program مایکروسافت از شما می پرسد که آیا می خواهید در برنامه بهبود آپدیت های مایکروسافت شرکت کنید یا خیر. در صورت عدم تمایل گزینه Yes, I would like to join Microsoft Update Improvement Program را غیر فعال کنید و Next را انتخاب کنید.

نصب WSUS -17

3- در مرحله بعد سرور اصلی یا Upstream که آپدیت ها را مستقیماً از مایکروسافت دریافت می کند را مشخص می کنید. اگر سروری که در حال پیکربندی آن هستید سرور اصلی است، گزینه اول را انتخاب کنید و Next را انتخاب کنید. اگر می خواهید آپدیت ها را از سرور اصلی دریافت کنید، گزینه دوم را انتخاب کنید.

نصب WSUS -18

4- در این مرحله اگر سرور شما از طریق Proxy به اینترنت متصل می شود گزینه Use a proxy server when synchronizing را انتخاب کنید و تنظیمات مربوط به آن را انجام دهید. اگر سرور شما به طور مستقیم به اینترنت متصل می شود این گزینه را غیر فعال کنید و بر روی Next کلیک کنید.

نصب WSUS -19

Connect to Upstream Server

5- در صفحه Connect to Upstream Server از شما خواسته می شود که به سرور Upstream وصل شوید. گزینه Start connecting ر انتخاب کنید تا اطلاعاتی که تاکنون وارد کره اید ذخیره شود و سرور شروع به اتصال به سرور Upstream کند. این سرور اصلی یا Upstream ممکن است سرورهای آپدیت مایکروسافت باشد یا یکی از سرورهایی که در شبکه شما موجود است، که این بستگی به تنظیمات شما در مراحل قبل دارد. این مرحله کمی زمان می برد، برای ما این مرحله حدود 30 دقیقه طول کشید.

نصب WSUS -20

6- در این مرحله باید زبانی که می خواهید آپدیت ها برای آن دانلود شوند را انتخاب کنید. با توجه به عدم وجود زبان فارسی، زبان انگلیسی را انتخاب کنید. حتی اگر ویندوز سرور شما از زبان فارسی پشتیبانی می کند سعی کنید فقط انگلیسی ر انتخاب کنید. در غیر این صورت فایل های دانلود برای زبان فاسی هم دانلود می شود که باعث بالا رفتن حجم آپدیت ها می شود و نیاز به حجم بیشتری برای ذخیره اطلاعات دارد.

نصب WSUS -21

Choose products در WSUS

7- در صفحه Choose products سرویس های مایکروسافتی را که می خواهید از طریق WSUS آپدیت شوند، انتخاب کنید. آپدیت ها برای سرویس های انتخاب شده روی سرور WSUS ذخیره خواهند شد، بنابراین هر چه موارد بیشتری انتخاب کنید، فضای بیشتری برای ذخیره آن ها نیاز خواهید داشت.

نصب WSUS -22

8- در این مرحله باید نوع آپدیت هایی که می خواهید نصب شوند را انتخاب کنید. به طور مثال می توانید فقط آپدیت های امنیتی (Definition و Security) و بحرانی (Critical) را انتخاب کنید.

نصب WSUS -23

صفحه Set Sync Schedule

9- در صفحه Set Sync Schedule می توانید مشخص کنید که دانلود آپدیت ها به صورت دستی انجام شود یا این که بصورت اتوماتیک در زمان های خاصی انجام شود. اگر Synchronize manually را فعال کنید باید دانلود را از طریق WSUS Administration Console شروع کنید. اگر Synchronize automatically را انتخاب کنید می توانید مشخص کنید که در چه زمان هایی دانلود انجام شود.

نصب WSUS -24

10- در صفحه Finished اگر گزینه Begin initial synchronization را انتخاب کنید، دانلود آپدیت ها بلافاصله پس از کلیک روی Finish، آغاز می شود.

نصب WSUS -25

لیمانت، عرضه کننده سوئیچ های شبکه

هدف لیمانت، رضایت مشتری است. با توجه به بازار تلفن های تحت شبکه، و سوئیچ های شبکه لیمانت سعی در تهیه تجهیزات مناسب این بازار دارد. تجهیزاتی مانند تلفن. و روتر و سوئیچ سیسکو، ما در شرکت لیمانت، عرضه کننده انواع و اقسام تجهیزات در حوزه شبکه و مخابرات هستیم. و همواره سعی می‌کنیم. با تخفیف های شگفت انگیز در بازار رقابتی فروش تجهیزات شبکه به بهترین نحو عمل کنیم. ما در لیمانت، چند مدل تلفن تحت شبکه و سوئیچ شبکه بسیار مناسب و کارا از برندهای مختلف داریم. شما می توانید با مراجعه به صفحه محصول آنها، ویژگی‌ها و مشخصاتشان را به طور کامل بررسی کنید. و در صورت تمایل به خرید آنها اقدام کنید.

ارتباط با لیمانت

همچنین اگر نیاز به مشاوره در زمینه خرید محصولات لیمانت دارید. می توانید با همکاران ما در قسمت فروش ارتباط برقرار کنید. همکاران ما در قسمت فروش در هفت روز هفته و از طریق ایمیل، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی که کلیه آنها در برگه شبکه‌های اجتماعی ما است. همواره پاسخگوی سوالات، نظرات، پیشنهادات و انتقادات شما هستند. بسیار خوشحال خواهیم شد.

اگر بتوانیم در هنگام خرید تجهیزات شبکه مشاوره های لازم را به شما بدهیم. تا بهترین محصولات و تجهیزات را برای شبکه مورد نظر خود در کسب و کارتان ایجاد کنید. در مورد تلفن های تحت شبکه هم سوالات خود را مطرح کنید. شما می توانید در پایین همین مقاله، نظرات خود را ابراز کنید. ما منتظر شما هستیم. کارشناسان لیمانت پاسخگوی شما خواهند بود.

حرف آخر آموزش نصب WSUS

آپدیت سرورها امری بسیار حیاتی است و باعث امنیت هر چه بیشتر سرورها می شود، غفلت از این کار می تواند نتایج فاجعه باری به همراه داشته باشد. استفاده از WSUS باعث می شود که این امر مهم مدت زمان کمتری طول بکشد و حجم اینترنت استفاده شده را به شدت کاهش دهد. با توجه به این که در ایران هزینه اینترنت به نسبت زیاد است، این کار باعث صرفه جویی زیادی در هزینه ها خواهد شد. شما با استفاده از این آموزش قادر خواهید بود نصب WSUS و پیکربندی آن را به راحتی انجام دهید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *