خدمات و راه کارهای شبکه

VDI (زیرساخت دسکتاپ مجازی) چیست؟

VDI - 2

VDI که سرنام عبارت Virtual Desktop Infrastructure می‌باشد. فناوری است که به استفاده از ماشین‌های مجازی برای ارائه و مدیریت دسکتاپ‌های مجازی اشاره دارد. VDI محیط‌های دسکتاپ را بر روی یک سرور متمرکز میزبانی کرده می کند. و در صورت درخواست آن‌ها را برای کاربران نهایی مستقر می‌کند.

VDI چگونه کار می‌کند؟

در VDI، یک هایپروایزر سرورها را به ماشین‌های مجازی تقسیم می‌کند. که به نوبه خود میزبان دسکتاپ‌های مجازی هستند. که کاربران از راه دور از دستگاه‌های خود به آن‌ها دسترسی دارند. کاربران می‌توانند از هر دستگاه یا مکانی به این دسکتاپ‌های مجازی دسترسی داشته باشند. و تمام پردازش‌ها در سرور میزبان انجام می‌شود. کاربران از طریق یک کارگزار اتصال به نمونه‌های دسکتاپ خود متصل می‌شوند. که یک دروازه مبتنی بر نرم‌افزار است. که به عنوان یک واسطه بین کاربر و سرور عمل می‌کند.

VDI

انواع Virtual Desktop Infrastructure

 • با VDI مداوم، کاربر هر بار به همان دسکتاپ متصل می‌شود و کاربران می‌توانند دسکتاپ را برای نیازهای خود شخصی‌سازی کنند زیرا تغییرات حتی پس از تنظیم مجدد اتصال ذخیره می‌شوند. به عبارت دیگر، دسکتاپ‌ها در یک محیط VDI پایدار دقیقا مانند یک دسکتاپ فیزیکی شخصی عمل می‌کنند.
 • در مقابل، VDI غیر مداوم، که در آن کاربران به دسکتاپ‌های عمومی متصل می‌شوند و هیچ تغییری ذخیره نمی‌شود، معمولا ساده‌تر و ارزان‌تر است، زیرا نیازی به نگهداری دسکتاپ سفارشی‌سازی شده بین نشست‌ها نیست. VDI غیر مداوم اغلب در سازمان‌هایی با تعداد زیادی کارمند یا کارمندانی که مجموعه محدودی از وظایف تکراری را انجام می‌دهند و به دسکتاپ سفارشی‌سازی شده نیاز ندارند، استفاده می‌شود.

چرا VDI؟

VDI چندین مزیت مانند سهولت دسترسی، انعطاف‌پذیری و امنیت بیشتر را ارائه می‌دهد. در گذشته، الزامات عملکرد بالا، استقرار آن را در سیستم‌های قدیمی پرهزینه و چالش برانگیز می‌کرد، که مانعی برای بسیاری از کسب‌وکارها بود. با این حال، افزایش پذیرش زیرساخت‌های ابرهمگرا (HCI) راهکاری ارائه می‌دهد که مقیاس‌پذیری و عملکرد بالا با هزینه کمتر صورت می‌گیرد.

مزایای Virtual Desktop Infrastructure

VDI - 3

اگرچه پیچیدگی VDI به این معنی است که لزوما برای هر سازمانی انتخاب مناسبی نیست، اما برای سازمان‌هایی که از آن استفاده می‌کنند مزایای زیادی دارد. برخی از این مزایا عبارتند از:

 • دسترسی از راه دور: کاربران VDI می‌توانند از هر مکان یا دستگاهی به دسکتاپ مجازی خود متصل شوند و دسترسی کارمندان به تمام فایل‌ها و برنامه‌های کاربردی و کار از راه دور از هر نقطه در جهان را آسان می‌کند.
 • صرفه‌جویی در هزینه: از آن‌جایی که پردازش بر روی سرور انجام می‌شود، نیازهای سخت‌افزاری برای دستگاه‌های نهایی بسیار کمتر است. کاربران می‌توانند از دستگاه‌های قدیمی‌تر، تین کلاینت‌ها یا حتی تبلت‌ها به دسکتاپ مجازی خود دسترسی داشته باشند و نیاز به فناوری اطلاعات برای خرید سخت‌افزار جدید و گران قیمت را کاهش دهند.
 • امنیت: در یک محیط VDI، داده‌ها به جای دستگاه مشتری نهایی، روی سرور زندگی می‌کنند. این برای محافظت از داده‌ها در صورت سرقت یا به خطر افتادن یک دستگاه نقطه پایانی عمل می‌کند.
 • مدیریت متمرکز: فرمت متمرکز VDI به IT اجازه می دهد تا به راحتی تمام دسکتاپ‌های مجازی را در یک سیستم، به‌روزرسانی یا پیکربندی کند.

موارد استفاده Virtual Desktop Infrastructure

اگرچه VDI را می‌توان در انواع محیط‌ها استفاده کرد، تعدادی از موارد استفاده وجود دارد که منحصرا برای VDI مناسب هستند، از جمله:

 • کار از راه دور: از آنجایی که VDI دسکتاپ‌های مجازی را برای استقرار و به‌روزرسانی از یک مکان متمرکز آسان می‌کند، تعداد فزاینده‌ای از شرکت‌ها آن را برای کارگران از راه دور پیاده‌سازی می‌کنند.
 • BYOD: فناوری VDI راهکاری ایده‌آل برای محیط‌هایی است که به کارمندان اجازه می‌دهد یا از آن‌ها می‌خواهد از دستگاه‌های خود استفاده کنند. از آنجایی که پردازش بر روی یک سرور متمرکز انجام می‌شود، VDI امکان استفاده از طیف وسیع‌تری از دستگاه‌ها را فراهم می‌کند. همچنین امنیت بهتری را ارائه می‌دهد، زیرا داده‌ها روی سرور زندگی می‌کنند و در دستگاه مشتری نهایی نگهداری نمی‌شوند.
 • وظیفه یا نوبت کاری: VDI غیر مداوم به‌ویژه برای سازمان‌هایی مانند مراکز تماس که تعداد زیادی کارمند دارند که از همان نرم‌افزار برای انجام وظایف محدود استفاده می‌کنند، مناسب است.

تفاوت بین مجازی سازی VDI و دسکتاپ در چیست؟

مجازی‌سازی دسکتاپ یک اصطلاح عمومی برای هر فناوری است که محیط دسکتاپ را از سخت‌افزار مورد استفاده برای دسترسی به آن جدا می‌کند. VDI نوعی مجازی‌سازی دسکتاپ است، اما مجازی‌سازی دسکتاپ را می‌توان به روش‌های مختلفی مانند سرویس‌های دسکتاپ راه دور (RDS)، که در آن کاربران به یک دسکتاپ مشترک که روی یک سرور راه دور اجرا می‌شود، متصل می‌شوند.

تفاوت بین VDI و ماشین‌های مجازی (VM) در چیست؟

ماشین‌های مجازی فناوری است که VDI را تقویت می‌کند. ماشین‌های مجازی ماشین‌های نرم‌افزاری هستند که با پارتیشن‌بندی یک سرور فیزیکی به چندین سرور مجازی از طریق استفاده از یک هایپروایزر ایجاد می‌شوند. (این فرآیند به عنوان مجازی‌سازی سرور نیز شناخته می‌شود.) ماشین‌های مجازی را می‌توان برای تعدادی از برنامه‌ها استفاده کرد که یکی از آن‌ها اجرای دسکتاپ مجازی در محیط VDI است.

VDI -1

چگونه Virtual Desktop Infrastructure را پیاده‌سازی کنیم؟

هنگام برنامه‌ریزی برای استقرار VDI، شرکت‌های بزرگ‌تر باید اجرای آن را در یک محیط HCI در نظر بگیرند، زیرا مقیاس‌پذیری و عملکرد بالا HCI یک تناسب طبیعی برای نیازهای منابع VDI است. از سوی دیگر، پیاده سازی HCI برای Virtual Desktop Infrastructure احتمالا برای سازمان‌هایی که به کمتر از 100 دسکتاپ مجازی نیاز دارند، ضروری نیست (و بسیار گران خواهد بود).

علاوه بر ملاحظات زیرساختی، تعدادی از بهترین روش‌ها برای اجرای VDI وجود دارد:

 • شبکه خود را آماده کنید: از آنجایی که عملکرد VDI بسیار با عملکرد شبکه مرتبط است، دانستن زمان اوج استفاده و پیش‌بینی افزایش تقاضا برای اطمینان از ظرفیت کافی شبکه مهم است.
 • اجتناب از تامین کم: برنامه‌ریزی ظرفیت را از قبل با استفاده از ابزار نظارت بر عملکرد انجام دهید تا منابعی را که هر دسکتاپ مجازی مصرف می‌کند و اطمینان حاصل کنید که نیازهای مصرف کلی منابع خود را می‌دانید، انجام دهید.
 • نیازهای کاربران نهایی خود را درک کنید: آیا کاربران شما نیاز دارند که بتوانند دسکتاپ خود را سفارشی کنند، یا آن‌ها کارگرهایی هستند که می‌توانند از یک دسکتاپ عمومی کار کنند؟ (به عبارت دیگر، آیا سازمان شما برای یک راه‌اندازی مداوم Virtual Desktop Infrastructure مناسب‌تر است یا غیرمداوم؟) الزامات عملکرد کاربران شما چیست؟ باید تنظیمات خود را برای کاربرانی که از برنامه‌های گرافیکی فشرده استفاده می‌کنند در مقایسه با کسانی که فقط به اینترنت یا یک یا دو برنامه ساده نیاز دارند، تنظیم کنید.
 • انجام یک پایلوت آزمایشی: اکثر ارائه‌دهندگان مجازی‌سازی ابزارهای آزمایشی را ارائه می‌دهند که می‌توانید از قبل برای اجرای آزمایشی استقرار VDI استفاده کنید. مهم است که این کار را انجام دهید تا مطمئن شوید که منابع خود را به درستی تهیه کرده‌اید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *