تجهیزات شبکه

اسپلیتر PoE چیست و چگونه کار می‌کند؟

اسپلیتر PoE چیست و چگونه کار می‌کند؟

اسپلیتر PoE چیست و چگونه کار می‌کند؟ در این مقاله، به شما کمک می‌کنیم که چگونه یک PoE اسپلیتر مناسب انتخاب و از آن استفاده کنید.

تکنولوژی Power over Ethernet که به اختصار PoE گفته می‌شود، این امکان را می‌دهد که تنها با یک کابل شبکه، برق و داده را به طور همزمان برای دستگاهی که باید برق آن تأمین شود ،  تامین شود.

انعطاف‌پذیری، صرفه‌جویی در هزینه‌ها و قابل اطمینان بودن را برای نصب دستگاه در جایی که منبع برق در نزدیکی آن نیست،  از مزایای این روش است. این روش بسیار مفید است. هزینه بسیار کمی دارد.  در کوتاه مدت شاید پر هزینه باشد.

اما در بلند مدت بسیار مقرون به صرفه است. چون از کابل های کمتری استفاده میشود.  از این رو نیاز به  صرف هزینه بیشتر نیست. و نیاز به تعویض و یا تعمیر کابل ها هم نیست.

اسپلیتر PoE چیست؟

PoE Splitter دستگاهی است که به همراه سوئیچ PoE و اینجکتور PoE استفاده شده و  به جای اینکه در سمت ورودی، داده و برق را بگیرد و آن‌ها را به یک خروجی واحد تبدیل کند، با جدا کردن برق از داده و اختصاص یک کابل جداگانه برای برق کمک می‌کند که برق دستگاهی که با PoE سازگار نیست تأمین شود.

با توجه به شکل زیر مشاهده می کنید که  در یک طرف آن دو کابل خروجی وجود دارد که یکی، داده را منتقل می‌کند و دیگری برق را تأمین می‌کند.

اسپلیتر PoE

PoE Splitter چگونه کار می‌کند؟

در دو حالت از PoE اسپلیتر در شبکه ابهره برداری می‌شود:

  • در شبکه‌ای که نیاز دارد بین دستگاه‌های با قابلیت PoE و دستگا‌های بدون PoE ارتباط برقرار کند
  • در شبکه‌ای که داده از طریق یک سوئیچ یا روتر بدون PoE ارسال می‌شود که در نهایت به دستگاه‌های سازگار با PoE یا ناسازگار با PoE متصل می‌شوند
مقاله مرتبط:  آموزش سیسکو CCNA جلسه دوازدهم

در شکل زیر چگونگی استقرار دستگاه قابل مشاهده است. دستگاه تأمین‌کننده‌ی برق (PSE) یک سوئیچ PoE است که جریان برق را از طریق کابل اترنت شبکه تأمین می‌کند.  از سمت خروجی نیز یک کابل داده را منتقل و دیگری برق را تأمین می‌کند.

اسپلیتر PoE چیست

در شکل زیر یک اسپیلیتر PoE به یک اینجکتور PoE وصل شده است، در واقع اینجکتور نقش واسطه را  در اینجا بازی می‌کند. بنابراین برق و داده برای دوربینی که در انتها قرار دارد، ارسال می‌شود.

PoE-splitter

چگونه اسپلیتر را نصب کنیم؟

به طور کلی زمانی  که می‌خواهید برق دستگاه‌هایی مثل دوربین تحت شبکه، تلفن‌های ویپ  VoIP، رادیوهای وای‌فای (گیرنده امواج) و دربازکن تحت شبکه را تأمین کنید که از تکنولوژی PoE پشتیبانی نمی‌کنند، به اسپلیتر PoE احتیاج خواهید داشت.

قبل از نصب یک اسپلیتر PoE، یک سوئیچ PoE، یک دوربین تحت شبکه و کابل‌های UTP  باید آماده شود.

  • قدم اول: دو کابل خروجی اسپلیتر را به دوربین تحت شبکه وصل شود؛ یکی برای انتقال برق و دیگری برای داده.
  • قدم دوم: یک سر کابل UTP را به پورت ورودی اسپلیتر PoE وصل شود و سر دیگر آن را به پورت اترنت گیگابیتی بر روی سوئیچ.

 

فرق اسپلیتر PoE با اینجکتور PoE چیست؟

هم اسپلیتر PoE و هم اینجکتور PoE در امتداد دستگاه‌های تأمین برق  مورد استفاده قرار می گیرند ولی در جهت‌های متضاد. اینجکتور PoE که با نام midspan ( یا همان دستگاه واسطه) هم شناخته می‌شود، به داده‌ای که از سمت سوئیچ بدون PoE یا endspan ( یا همان دستگاه انتهایی) می‌آید، برق را اضافه می‌کند.
در واقع اینجکتور PoE از طریق کابل شبکه، برق را برای دستگاه مجهز به قابلیت PoE از جمله اکسس پوینت بی‌سیم فراهم می‌کند.

مقاله مرتبط:  آموزش جامع نتورک پلاس +Network – قسمت پنجم ( سخت افزار شبکه )

PoE Splitter هم برق را برای دستگاه فراهم می‌کند ولی تفاوت اصلی آن در این است که برق را از داده جدا می‌کند و کابل مخصوصی برای برق دارد که هر دستگاهی (حتی بدون قابلیت PoE) می‌تواند از آن استفاده نمود.

در فروشگاه لیمانت می توانید این دستگاه را خریداری بفرمایید. فروشگاه اینترنتی لیمانت به شما در خرید این محصول کمک میکند.

لیما نت به شما کمک می کند تا وسایل و تجهیزات شبکه را خریداری کنید. خرید از لیمانت بسیار آسان است. به صفحه اصلی مراجعه کنید و بر روی لینک فروشگاه کلیک کنید.

وارد فروشگاه لیمانت شوید.  از محصولات دیدن کنید.   محصولات را بررسی کنید. مشخصات تمام محصولات به طور کامل و کاربردی برای شما تشریح شده است.
شما میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.  ما سعی میکنیم همواره بهترین و به روز ترین اخبار را برای شما فراهم کنیم.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *