تجهیزات شبکه

رک شبکه چیست؟

رک شبکه

تیم فنی لیمانت قصد دارد در این سری مقالات به پیرامون رک شبکه بپردازد. پس با ما همراه باشید.

شبکه از تجهیزات و قطعات زیادی تشکیل شده است. که مراقبت از آن‌ ها برای پایداری شبکه، امری ضروری محسوب می شود. رک شبکه مهم‌ ترین و موثر ترین وسیله برای نگهداری از تجهیزات شبکه است. که به کمک آن، هر قطعه‌ ای بهترین عملکرد ممکن را از خودش به نمایش می گذارد. در این مقاله قصد داریم از ویژگی های رک های شبکه بگویم. و انواع رک و متعلقات آن را به شما معرفی کنیم.

رک شبکه چیست؟

رک شبکه -1

رک شبکه محفظه‌ ای از جنس فلز است. و یکی از مهم‌ ترین تجهیزات پسیو شبکه به حساب میاد. رک شبکه با جا دادن به قطعات و تجهیزات مختلفی مثل سرور، روتر، سوئیچ و پچ پنل، هم به شبکه نظم می دهند. و هم از این ابزار ها و وسایل در برابر آسیب‌ های فیزیکی و حتی سرقت مراقبت می‌ کنند. استفاده از رک باعث جمع شدن بسیاری از تجهیزات در یک نقطه‌ ی مشخص می شود. که خود این موضوع کمک می‌ کند فضای کمتری از محیط کار اشغال بشود. رک دیواری و رک ایستاده رایج‌ ترین شکل‌ های این وسیله هستند. که در ادامه آن‌ ها را به شما معرفی می‌ کنیم.

دلایل اهمیت رک شبکه

رک شبکه -2

استفاده از رک شبکه، دلایلی کاملاً منطقی دارد. به‌ طوری که کنار گذاشتن این وسیله می تواند باعث بروز مشکلاتی جدی در سیستم بشود. به‌ هر صورت مزیت بهره‌ گیری از رک را می شود در دو ویژگی نگهداری درست از تجهیزات و بررسی آسان آن‌ها خلاصه کرد.

محافظت از تجهیزات

شبکه هایی که به رک مجهز هستند، منظم و شیک به‌ نظر می‌ رسند. و آرامش روانی کاربر را به هم نمی‌ ریزند. چرا که خیلی از تجهیزات پراکنده را می شود در دل رک جا داد. رک از این تجهیزات و قطعات در برابر آسیب‌ های فیزیکی مثل ضربه خوردن و داغ شدن محافظت می‌ کند. ضمن اینکه مزیت دیگر استفاده از رک شبکه، حفاظت از اطلاعات حساس سازمانی است که با نگهداری صحیح از سرور و هارد درایو تامین می شود.

رک شبکه -3

بررسی آسان

وقتی از رک استفاده می‌ کنید. بررسی تجهیزات شبکه خیلی راحت انجام می شود. دیگر نیازی نیست برای تست قطعات مختلف از این اتاق به آن اتاق بروید. و دستگاه‌ ها را خاموش و روشن کنید. در این صورت نه تنها تعمیر و تعویض قطعات ساده‌ تر است، بلکه اضافه کردن تجهیزات جدید هم به آسانی انجام می‌ گیرد.

انواع رک شبکه

رک شبکه را با معیار قرار دادن ویژگی‌ های مختلف، در دسته‌ های گوناگونی قرار می دهند. اما اصلی‌ ترین طبقه بندی رک بر اساس ابعاد و اندازه و نوع نصب شکل گرفته و این وسیله را به دو گروه دیواری و ایستاده تقسیم می‌ کنند.

مقاله مرتبط:  معرفی انواع سرور (server)
رک شبکه -4

رک دیواری

از رک دیواری معمولاً برای سامان‌ دهی به شبکه های خانگی استفاده می شود. البته گاهی ممکن است رک شبکه دیواری بخشی از یک شبکه بزرگ‌ تر باشد. سایز معمول رک دیواری بین 4 تا 12 یونیت و عمق آن یکی از اندازه‌ های 35، 45 یا 60 سانتی‌ متر است. بعضی از رک های دیواری در های کناری هم دارند تا کاربر راحت‌ تر به تجهیزات دسترسی داشته باشد. روی این دسته از رک ها می شود از فن برای خنک سازی تجهیزات استفاده کرد.

رک شبکه -5

رک ایستاده

از رک ایستاده در دیتاسنتر ها و شبکه هایی که تعداد تجهیزات آن‌ ها زیاد استفاده می شود. رک ایستاده در سایز های مختلفی از 12 یونیت گرفته تا 47 یونیت تولید می شود. و به بازار عرضه شده است. عرض و عمق این دسته از رک ها معمولاً یکسان می باشد. و یکی از عدد های 60، 80 و 100 سانتی‌ متر را نشان می دهد. قابلیت مهم رک ایستاده، امکان نصب پاور ماژول با تعداد پورت زیاد و همچنین استفاده از 1 تا 4 فن برای خنک کردن تجهیزات است.

رک شبکه -6

مقایسه رک های شبکه دیواری و ایستاده

رک های دیواری و ایستاده با وجود همه‌ ی شباهت‌ ها، تفاوت‌ های چشمگیری با هم دارند. رک دیواری به‌ خاطر کم‌ جا بودن و قابلیت نصب روی دیوار، گزینه‌ ای ایدئال برای استفاده در محیط‌ های کوچک محسوب می شوند. اما در مقابل، برای استفاده از رک ایستاده باید از قبل فکر جای مناسب باشید. البته رک ایستاده به‌ خاطر تحمل وزن بالا، امکان نصب چرخ و وجود درب در اضلاع مختلف، آن‌ قدر که به‌ نظر می رسد، دست و پا گیر نیست.

انواع متعلقات رک شبکه

رک شبکه -7

رک برای انجام درست وظایف و بهبود عملکرد، به ابزار ها و قطعاتی احتیاج دارد که با عنوان کلی متعلقات رک شبکه شناخته می شوند. پیش از خرید رک باید به تجهیزاتی که لازم دارید فکر و ظرفیت آن را برای نصب قطعات و متعلقات بررسی کنید.

پاور ماژول رک

برای تامین انرژی تجهیزات داخل رک از ابزاری به نام پاور ماژول استفاده می شود. جنس اکثر پاور ماژول ها از جنس فلز است. و این وسیله در دو نوع افقی (دارای 2 تا 9 پورت) و عمودی (دارای 23 تا 35 پورت) تولید می شود.

رک شبکه -8

سینی رک

سینی یا طبقه رک با وجود ظاهر ساده‌ ای که دارد. یکی از اصلی‌ ترین متعلقات رک محسوب می شود. سینی رک، قطعات و تجهیزات را از هم جدا می‌ کند تا نظم داخل رک حفظ بشود. این دسته از متعلقات رک شبکه در دو نوع ثابت و متحرک تولید می شود.

مقاله مرتبط:  آموزش سیسکو CCNA جلسه پنجم
رک شبکه -9

درب رک

اکثر رک ها درب و قفل و کلید دارند. اما کیفیت بعضی از این درب‌ ها در آن حد نیست که خیال‌تان بابت امنیت تجهیزات راحت باشد. برای همین خیلی از کاربرها ترجیح می دهند درب مشبک را تهیه کنند که به تهویه‌ ی داخل رک کمک می‌ کند.

رک شبکه -10

فن رک شبکه

از آنجایی که تجهیزات داخل رک شبکه گرمای زیادی تولید می‌ کنند. استفاده از فن برای جلوگیری از آسیب دیدن تجهیزات حساسی مثل سرور ضروری به‌ نظر می رسد. فن در دو نوع بوشی و بلبرینگی تولید می شود. و برای عملکرد درست، بهتر است در کنار سیستم کنترل دما قرار بگیرد.

رک شبکه -11

بلانک پنل رک شبکه

این دسته از متعلقات با پر کردن فضاهای خالی رک شبکه، از تجهیزات در برابر ضربه محافظت می‌ کنند. در حال حاضر استفاده از بلانک پنل های 1 تا 4 یونیت بسیار مرسوم است.

رک شبکه -12

لایت پنل رک شبکه

لایت پنل بیشتر در رک های ایستاده استفاده می شود. و نور لازم را جهت بررسی و تعمیر تجهیزات شبکه فراهم می‌ کند. این قطعه یا به‌ صورت دسته ای از چراغ‌ های LED ساخته می شود، یا صرفاً یک لامپ مهتابی معمولی است.

رک شبکه -13

مدیریت کابل رک شبکه

به هم ریختگی کابل ها، هم ظاهر شبکه را زشت می‌ کند. هم رسیدگی به تجهیزات داخل رک را سخت می‌ کند. به همین دلیل استفاده از ابزاری به اسم نگهدارنده ی کابل که نظم داخل رک را حفظ می‌ کند. و معمولاً 1 یونیت جا می‌ گیرد، به‌ شدت توصیه می شود.

رک شبکه -14

پیچ و مهره رک شبکه

حتی وسایل ساده‌ ای مثل پیچ و مهره هم در عملکرد رک شبکه تاثیر گذار هستند. پیچ و مهره ی رک در دو نوع چهارسو و آچارخور تولید می شود. و برای نصب تجهیزاتی مثل روتر و پچ پنل مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

رک شبکه -15

برند های معتبر رک شبکه

تقریباً تمام رک های شبکه موجود در بازار، تولید داخل هستند. پایا سیستم به‌ عنوان قدیمی ترین شرکت تولید کننده رک در ایران، به‌ جز رک دیواری و رک ایستاده، انواع رک های مخابراتی، لابراتواری، مینی و هوشمند را هم در سبد تولید دارد. اچ پی آسیا ( HPA ) 8 سایز رک ایستاده و 4 سایز رک دیواری را به بازار عرضه می‌ کند. اچ پی ایران ( HPI) رک های ایستاده را در 9 سایز و رک های دیواری را در 3 سایز تولید می‌ کند. آماد سیستم هم در تولید رک های دیواری، ایستاده و DVR تخصص دارد.

مقاله مرتبط:  آموزش سیسکو CCNA قسمت پانزدهم

لیمانت، عرضه کننده سوئیچ های شبکه

هدف لیمانت، رضایت مشتری است. با توجه به بازار تلفن های تحت شبکه، و سوئیچ های شبکه لیمانت سعی در تهیه تجهیزات مناسب این بازار دارد. تجهیزاتی مانند تلفن. و روتر و سوئیچ سیسکو، ما در شرکت لیمانت، عرضه کننده انواع و اقسام تجهیزات در حوزه شبکه و مخابرات هستیم. و همواره سعی می‌کنیم. با تخفیف های شگفت انگیز در بازار رقابتی فروش تجهیزات شبکه به بهترین نحو عمل کنیم. ما در لیمانت، چند مدل تلفن تحت شبکه و سوئیچ شبکه بسیار مناسب و کارا از برندهای مختلف داریم. شما می توانید با مراجعه به صفحه محصول آنها، ویژگی‌ها و مشخصاتشان را به طور کامل بررسی کنید. و در صورت تمایل به خرید آنها اقدام کنید.

ارتباط با لیمانت

همچنین اگر نیاز به مشاوره در زمینه خرید محصولات لیمانت دارید. می توانید با همکاران ما در قسمت فروش ارتباط برقرار کنید. همکاران ما در قسمت فروش در هفت روز هفته و از طریق ایمیل، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی که کلیه آنها در برگه شبکه‌های اجتماعی ما است. همواره پاسخگوی سوالات، نظرات، پیشنهادات و انتقادات شما هستند. بسیار خوشحال خواهیم شد.

اگر بتوانیم در هنگام خرید تجهیزات شبکه مشاوره های لازم را به شما بدهیم. تا بهترین محصولات و تجهیزات را برای شبکه مورد نظر خود در کسب و کارتان ایجاد کنید. در مورد تلفن های تحت شبکه هم سوالات خود را مطرح کنید. شما می توانید در پایین همین مقاله، نظرات خود را ابراز کنید. ما منتظر شما هستیم. کارشناسان لیمانت پاسخگوی شما خواهند بود.

حرف آخر رک شبکه

در این مقاله از تیم فنی لیمانت تلاش کردیم رک شبکه را به شما معرفی کنیم. و از مزیت‌ ها و قابلیت‌ های آن گفتیم. رک های شبکه به‌ منظور نگهداری و محافظت از تجهیزات به کار می روند. و علاوه بر این، نظم کلی شبکه ی محلی را حفظ می‌ کنند. رک دیواری و رک ایستاده دو نوع پرکاربرد رک هستند، اما این وسیله انواع دیگری مثل رک Outdoor و رک لابراتوار هم دارد. در هر حال عملکرد رک شبکه به استفاده‌ ی درست از متعلقات آن وابسته است. تجربه‌ ی شما در استفاده از رک شبکه چی می باشد؟ در بخش کامنت، نظرتان را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول:

قطعاً. کیس رکمونت هم می تواند به‌ طور مستقل استفاده بشود. هم در رک ایستاده به‌ عنوان سرور اختصاصی نصب بشود.

مشبک بودن درب رک به گردش بهتر هوا کمک می‌ کند. و دمای داخل رک شبکه را پایین نگه می‌ دارد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *