تکنولوژی و فناوری

دلیل شارژ نشدن باتری لپ تاپ

دلیل شارژ نشدن باتری لپ تاپ

تیم فنی لیمانت قصد دارد در این سری مقالات به پیرامون دلیل شارژ نشدن باتری لپ تاپ بپردازد. پس با ما همراه باشید.

همه ما روی شارژ لپ تاپ‌هامان حساب باز می‌ کنیم؛ مخصوصاً وقتی که کاری بیرون از خانه داشته باشیم. اما حتما برای شما هم پیش آمده که لپ تاپ‌تان خوب شارژ نشود و یک جایی دست شما را تو پوست گردو قرار دهند. فکر می‌ کنید دلیل شارژ نشدن باتری لپ تاپ که شما را تو این موقعیت سخت قرار می دهد، چیست؟

یک موقع‌ هایی شرایط آنقدری که فکر می‌ کنیم حاد نیست و خیلی راحت می‌توانیم با چند راهکار ساده این مشکل را حل کنیم. اما در نقطه مقابل خیلی وقت‌ ها هم قرار نیست که به این راحتی مشکل‌ ها حل بشود. همراه ما باشید و ببینید که مشکل لپ تاپ شما حل شدنی است یا خیر.

شارژ نشدن باتری لپ تاپ -1

اتصالات؛ اولین دلیل شارژ نشدن باتری لپ تاپ

اگر دیدید که لپ تاپ‌تان شارژ نمی شود، وحشت نکنید. قبل از این که فکر کنید باتری لپ تاپ‌تان سوخته یا شارژرش خراب شده، اول اتصالات را بررسی کنید.

اگر دیدید که لپ تاپ‌تان شارژ نمی شود، وحشت نکنید. قبل از این که فکر کنید باتری لپ تاپ‌تان سوخته یا شارژرش خراب شده، اول اتصالات را بررسی کنید.

پریز برق عامل شارژ نشدن باتری

از سالم بودن پریز برقتان مطمئنید؟ برای این که مطمئن بشوید که ایراد از شارژر یا باتری لپ تاپ نیست، حتماً پریزهای دیگر را در خانه امتحان کنید.

درگاه مناسب

لپ تاپ‌های امروزی حداقل دو پورت USB-C دارند. اما ماجرا آنجایی جالب می شود که هر کدام از این پورت‌ها برای منظور خاصی طراحی شدن؛ یکی از این پورت‌ ها برای انتقال داده و یکی دیگر هم برای شارژ باتری لپ تاپ است.

اگر این را نمی‌دانستید، همین حالا شارژر را با یکی دیگر از پورت‌ ها امتحان کنید، شاید درست شد!

شارژ نشدن باتری لپ تاپ -2

مشکلات سخت افزاری در لپ تاپ

اگر اتصالات را چک کردید و از سالم بودن آنها مطمئن شدید، اما همچنان لپ تاپ شما شارژ نمی شود، نترسید. راه‌ های دیگر هم برای حل کردن این مشکل وجود دارد که مربوط به تنظیمات لپ تاپ‌تان می شود. بیایید این تنظیمات را با هم چک کنیم.

درست کردن تنظیمات لپ تاپ

خیلی وقت‌ها دلیل شارژ نشدن باتری لپ تاپ به هم ریختن تنظیمات ویندوز است. بخاطر همین بهتر است اول تنظیمات سیستم‌تان را چک کنید. اگر نمی‌دانید باید تنظیمات کدام بخش را چک کنید، نگاهی به مراحل زیر بی اندازید.

 1. وارد کنترل پنل بشوید؛
 2. در بخش Power Option، گزینه Change plan setting را انتخاب کنید؛
 3. وارد بخش تنظیمات Change advanced بشوید؛
 4. بر گزینه Power setting کلیک کنید؛
 5. حالا به تب Advanced setting بروید؛
 6. گزینه Battery را انتخاب کنید؛
 7. تنظیمات Low battery level را تو حالت 10 الی 15 درصد بگذارید.

حالا لپ تاپ‌تان را ریستارت کنید. اگر درست نشد تو مرحله آخر گزینه Restore default setting to this plan را انتخاب کنید. این گزینه همه تنظیمات را به حالت اولیه برمی‌گرداند و اگر مشکل از تنظیمات باشد حل می شود.

مقاله مرتبط:  تاریخچه انواع سی‌پی‌یوهای شرکت AMD
شارژ نشدن باتری لپ تاپ -3

آپدیت درایورهای لپ تاپ

یکی از دلایل شارژ نشدن باتری لپ تاپ در ویندوز 10 به روز نبودن درایورهاست. اگر مشکل این باشد، با آپدیت کردن درایورها همه چیز مثل روز اول می شود. پس فرصت رو از دست ندین و وارد منوی استارت بشین، بعد مرحله به مرحله با ما پیش بیاین:

 • وارد کنترل پنل بشوید؛
 • Hardware and sound را انتخاب کنید؛
 • روی گزینه Batteries بزنید؛
 • در زیرشاخه‌هایی که برایتان باز می شود روی گزینه‌های Microsoft AC Adapter و Microsoft ACPI-Complaint Control Method Battery کلیک راست کرده و گزینه Uninstall Device  را انتخاب کنید؛
 • حالا درایورهای لپ تاپ حذف می شوند، اما نگران نباشید با ریستارت کردن دوباره خودشان به صورت خوکار نصب می شوند.

اما قبل از روشن کردن دوباره لپ تاپ دست نگه دارید؛ اول کارهایی که به شما می گویم را انجام بدهید:

 • لپ تاپ‌تان خاموش کنید؛
 • کابل شارژ را از لپ تاپ جدا کنید؛
 • اگر باتریتان جدا می شود آن را هم جدا کنید؛
 • حالا دوباره باتری را بگذارید سرجای خود؛
 • لپ تاپ را روشن کنید؛
 • حالا کابل شارژر را وصل کنید.

درایور لپ تاپ شما به روز شد و اگر مشکل از این قسمت باشد، حل شده است. برای این که مطمئن بشوید، بروید در داخل قسمت system tray؛ اگر علامت اتصال باتری به برق را دیدید، مشکل حل شده است.

اما اگر هنوز مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ به قوت خودش پابرجاست، باید راه‌ های دیگر را امتحان کنید.

آیا شارژر شما سالم است؟

شارژ نشدن باتری لپ تاپ -4

حالا که تمام راهکارهای بالا شما را از دام شارژ نشدن باتری نجات نداد، پس دیگر باید به سلامت شارژرتان شک کنید.

برای این که مطمئن بشوید، اول باتری لپ تاپ‌تان را در بیاورید. حالا دستگاه را مستقیم با شارژر به برق وصل کنید. اگه لپ تاپ شما روشن نشد، پس حتما عمر شارژرتان تمام شده و باید یک شارژر نو جایگزینش کنید.

برای خرید شارژر جدید به مدل لپ تاپ و سازگاری شارژر با آن دقت کنید. چون اگر تو خریدتان اشتباه کنید، احتمالا دوباره باید با مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ سر و کله بزنید، یا در بهترین حالت درگیر کند شارژ شدن باتری می‌شوید.

باتری لپ تاپ؛ علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ

اگر تا اینجای متن همراه ما هستید، احتمالاً تمام راهکارهای بالا را امتحان کردید و از آنها نتیجه نگرفتید. به نظر می‌رسد دیگر باید قبول کنید که مشکل از باتری لپ تاپ شماست، نه هیچ چیز دیگر! بیایید نگاهی به مشکلات رایج باتری‌ها بیندازیم.

مقاله مرتبط:  مفاهیم اولیه سیسکو سوئیچ-روتر
شارژ نشدن باتری لپ تاپ -5

افزایش دمای باتری

یکی از راه‌هایی که می‌توانید بفهمید مشکل از باتری شماست یا خیر، چک کردن دمای باتری است. اگر دیدید لپ تاپتان شارژ نمی شود، همان لحظه به باتری لپ تاپ دست بزنید و ببینید داغ است یا نه.

خیلی وقت‌ها مشکل شارژ نشدن لپ تاپ به خاطر افزایش دمای باتری است. از آنجایی که باتری‌ها به گرمای زیاد حساس هستند، وقتی که دما بالا می رود، سنسور باتری از کار می‌ افتد. واسه همین است که لپ تاپ شما دیگر شارژ نمی شود. اگر مشکل این باشد با در آوردن باتری حل می شود. باتری را در بیاورید و بگذارید تا خنک بشود. بعد دوباره در جای خود بر گردانید و از آن استفاده کنید.

خرابی باتری

ممکن است که عمر باتری شما به سر آمده باشد که در آن صورت فقط با عوض کردن می‌ توانید این مشکل را برای همیشه حل کنید.

پس اگر بیشتر از این زمان از باتری‌هاتان استفاده می‌کنید، باید مطمئن باشید که دیگر باید آنها را عوض کنید.

اما اگر هنوز به این اندازه از باتری لپ تاپ‌تان استفاده نکردید، باید دنبال نشانه‌های دیگری باشید. موارد زیر از نشانه‌های باتری‌های ناسالم می باشد:

 • ظرفیت باتری‌ها به 15 الی 20 دقیقه کاهش پیدا کرده است؛
 • باتری‌ها به کندی شارژ می شوند.

اگر علی رغم راهکارهایی که برای افزایش نگهداری شارژ باتری پیش گرفتید، شارژ لپ تاپ‌تان زود تمام می شود یا هر کدام از نشانه‌های بالا را دیدید، لحظه‌ ای در کهنه یا خراب شدن باتری‌های لپ تاپ شک نکنید. مطمئن باشید که علت شارژ نشدن لپ تاپ، باتری است؛ پس با تعویض باتری‌ها تمام مشکلات را حل کنید.

دلیل 100 درصد نشدن باتری لپ تاپ

اگر مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ شما به 100 درصد نشدن آن بر می‌گردد، ماجرا کمی فرق می‌کند. معمولاً تو این حال باتری شما شارژ می شود اما شارژ آن نهایتاً تا 80 درصد پر می شود.

شارژ نشدن باتری لپ تاپ -6

در این صورت ممکن است که باتری شما سالم باشد، اما تنظیمات لپ تاپ‌تان مشکل داشته باشد. برای این که از سلامت باتری‌تان مطمئن باشید، به بخش Battery life control تو کنترل پنل بروید و تنظیماتش را چک کنید. اگر تنظیمات خاصی برای باتری گذاشته شده بود، آن را بردارید. حالا دیگر باتری لپ تاپ شما کامل شارژ می شود.

اما در غیر این صورت تنها دلیلی که باتری لپ تاپ شما تا درصد خاصی بیشتر شارژ نمی شود، فرسودگی باتری است. معمولاً تو این وضعیت وقتی شارژر را از دستگاه جدا می‌کنید، باتری لپ تاپ خیلی زود خالی می شود. بنابراین تنها راه حل عوض کردن باتری است و بس.

مقاله مرتبط:  آموزش جامع نتورک پلاس +Network – قسمت سیزدهم (مدیریت کابل شبکه)

لیمانت، عرضه کننده سوئیچ های شبکه

هدف لیمانت، رضایت مشتری است. با توجه به بازار تلفن های تحت شبکه، و سوئیچ های شبکه لیمانت سعی در تهیه تجهیزات مناسب این بازار دارد. تجهیزاتی مانند تلفن. و روتر و سوئیچ سیسکو، ما در شرکت لیمانت، عرضه کننده انواع و اقسام تجهیزات در حوزه شبکه و مخابرات هستیم. و همواره سعی می‌کنیم. با تخفیف های شگفت انگیز در بازار رقابتی فروش تجهیزات شبکه به بهترین نحو عمل کنیم. ما در لیمانت، چند مدل تلفن تحت شبکه و سوئیچ شبکه بسیار مناسب و کارا از برندهای مختلف داریم. شما می توانید با مراجعه به صفحه محصول آنها، ویژگی‌ها و مشخصاتشان را به طور کامل بررسی کنید. و در صورت تمایل به خرید آنها اقدام کنید.

ارتباط با لیمانت

همچنین اگر نیاز به مشاوره در زمینه خرید محصولات لیمانت دارید. می توانید با همکاران ما در قسمت فروش ارتباط برقرار کنید. همکاران ما در قسمت فروش در هفت روز هفته و از طریق ایمیل، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی که کلیه آنها در برگه شبکه‌های اجتماعی ما است. همواره پاسخگوی سوالات، نظرات، پیشنهادات و انتقادات شما هستند. بسیار خوشحال خواهیم شد.

اگر بتوانیم در هنگام خرید تجهیزات شبکه مشاوره های لازم را به شما بدهیم. تا بهترین محصولات و تجهیزات را برای شبکه مورد نظر خود در کسب و کارتان ایجاد کنید. در مورد تلفن های تحت شبکه هم سوالات خود را مطرح کنید. شما می توانید در پایین همین مقاله، نظرات خود را ابراز کنید. ما منتظر شما هستیم. کارشناسان لیمانت پاسخگوی شما خواهند بود.

حرف آخر دلیل شارژ نشدن باتری لپ تاپ

شارژ نشدن باتری لپ تاپ مشکل رایجی است که برای هر کدام از ما ممکن است که پیش بیاید. مهم این است که با اولین نشانه‌های این مشکل سراغ آخرین گزینه یعنی تعویض باتری نروید. قبل از هر چیزی تمام راهکارهایی که تو این مقاله گفتیم را امتحان کنید و اگر نتیجه نگرفتید، باتری لپ تاپ را عوض کنید. شاید تو همان راهکارهای اول مشکل‌تان حل بشود؛ پس عجله نکنید.

سوالات متداول:

قطعاً نه، خیلی وقت‌ها اشکال از باتری نیست و تنظیمات یا اتصالات لپ تاپ ایراد دارد.

بله، ممکن است که شارژرتان خراب باشد و باتری لپ تاپ شارژ نشود.

 

اگر می بینید که باتری کند شارژ می شود و زود شارژش خالی می شود باید عوضش کنید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *