تکنولوژی و فناوری

TD-LTE

TD-LTE

تیم فنی لیمانت قصد دارد در این سری مقالات به پیرامون  TD-LTE بپردازد. پس با ما همراه باشید.

تصور زندگی بدون اینترنت خیلی کار دشواری است. در این روزهای کرونایی انتقال پول، انجام کار های اداری، استفاده از انواع اپلیکیشن‌ ها، مسیریابی، همه و همه با استفاده از اینترنت انجام می شود. TD-LTE یکی از جدیدترین فناوری‌ های ارائه‌ دهنده‌ی اینترنت پر سرعت می باشد. بیایید بیشتر با آن آشنا بشیم.

TD-LTE -1

LTE چیست و مخفف چیست؟

LTE مخفف Long Term Evolution به‌ معنی سیر تکامل بلند مدت می باشد. LTE یک استاندارد ارتباطات سیار است. در شبکه‌ ی تلفن همراه، داده‌ های تلفن همراه می‌‌ توانند از طریق هوا با حجم بیشتر و با سرعتی بالاتر از آن چیزی منتقل بشوند. که استاندارد های ارتباطات بی‌ سیم قبلی می‌ توانستند. همان‌ طور که از اسم آن پیداست، این استاندارد برای مدت طولانی معتبر خواهد بود. ورود 5G نیز تغییری در اعتبار LTE ایجاد نمی کند.

بنابراین وقتی کسی می گوید 4G LTE، در واقع در مورد چیزی ضعیف‌ تر از 4G اما بهتر از 3G صحبت می‌ کند. در این مرحله، استاندارد بین المللی LTE تعریف قابل استنادی ندارد.

در کل می شود گفت LTE از 3G بهتر و از 4G بدتر است.

TD-LTE -2

LTE چقدر سریع است؟

از آنجایی که استانداردی واقعی برای LTE وجود ندارد، کل دامنه‌ ی سرعت بارگیری از 20Mbps 3G تا 100Mbps 4G است که دامنه‌ ی گسترده‌ ای از سرعت بالقوه است.

LTE دو نوع دارد: FD-LTE و TD-LTE

LTE به‌ گونه‌ ای تعریف شده که هم از تقسیم فرکانس (FDD) یعنی روش full Duplxing و هم از تقسیم زمانی فرکانس (TDD) یعنی hulf duplexing پشتیبانی می‌ کند.

TD-LTE -3

FD-LTE

FDD که مخفف Frequency Division Duplexing است از دو باند فرکانسی برای آپلود (Uplink) و دانلود (Downlink)  استفاده می‌ کند.

TD-LTE

اما TDD که مخفف Time Division Duplexing است از یک باند فرکانس واحد استفاده می‌ کند که در طی زمان، بر حسب ضرورت به آپلود یا دانلود داده‌ ها تخصیص داده می شود.

TD-LTE -4

تفاوت TD-LTE و FD-LTE؟

TD-LTE امکان مدیریت پویای اختصاص ظرفیت برای انتقال اطلاعات را در هر جریان فراهم می‌ کند. استفاده از یک طیف فرکانسی واحد و تخصیص ظرفیت به شکلی پویا، TD-LTE را به گزینه‌ ای فوق‌ العاده مقرون‌ به‌ صرفه برای پاسخ به افزایش تقاضای پهنای باند و ترافیک بیشتر تبدیل کرده است.

TD-LTE ارزان‌ تر از FD-LTE است. زیرا در TD-LTE به دیپلکسر برای جدا کردن آپلود و دانلود نیاز نیست.

در TD-LTE می‌ توان نسبت ظرفیت آپلود و دانلود را با توجه به نیاز تغییر داد. در FD-LTE، ظرفیت با تخصیص فرکانس توسط ناظر تعیین می شود. و ایجاد تغییر پویا دشوار می باشد.

تجهیزات لازم برای TD-LTE

مودم‌ های TD-LTE با مودم‌ های 4G-LTE فرق دارند. مودم‌ های 4G LTE تی پی لینک و مودم‌ های 4G LTE دی لینک در بازار وجود دارند.

در ایران هر شرکت ارائه‌ دهنده‌ ی خدمات TD-LTE مودم‌ های مخصوص به خودش را به بازار عرضه کرده است. این مودم‌ ها به اصطلاح قفل شدن تا هر مودمی فقط خدمات شرکت خودش را ارائه بدهد. به همین دلیل مودم‌ های آنلاک و غیر قفل برای استفاده از خدمات این شرکت‌ ها کاربردی ندارند.

مودم‌ های TD-LTE به یک سیم کارت مخصوص نیاز دارند. این سیم‌ کارت‌ ها تنها در مودم‌ ها فعال می شوند. و برای گوشی‌ه ای همراه قابل استفاده نیستند.

مودم‌ های TD-LTE

بد نیست تا حرف از تجهیزات شد؛ کمی هم به مودم‌ های TD-LTE که امروزه استفاده از آن‌ ها رونق گرفته، نگاهی بندازیم.

سرعت دانلود مودم‌ های TD-LTE به 326.4 مگابیت بر ثانیه و سرعت بارگذاری آن‌ ها تا 172.8 مگابیت بر ثانیه می رسد. البته این اعداد به سیگنال، ازدحام شبکه، محدودیت‌ های برنامه، تعرفه و غیره بستگی دارد.

مودم‌ های TD-LTE بسیار پر سرعت هستند. و می توانید با آن‌ ها خیلی راحت به‌ صورت آنلاین فیلم ببینید. و در وبینارها و کنفرانس‌ های آنلاین شرکت کنید.

هم به‌ صورت با سیم از طریق LAN هم به‌ صورت بی‌ سیم می شود به این مودم‌ ها وصل شد. نصب این روتر ها بسیار ساده است.

و اما بیایید دیگر روش‌ های ارائه‌ ی خدمات اینترنت را بررسی کنیم. و آن‌ها را با Td-LTE مقایسه کنیم.

اینترنت فیبر نوری

TD-LTE -5

تکنولوژی فیبر نوری خیلی وقت می باشد که به عرصه‌ ی فناوری پا گذاشته است. اما نیاز به زیر ساخت، پذیرش و استفاده از آن را سخت کرده است. اینترنت فیبر نوری از کابل‌ های فیبر نوری استفاده می کند. این کابل‌ ها با انتشار و دریافت سیگنال نوری از طریق کابل‌ هایی که کد دودویی را نشان می دهند کار می کنند.

با وجودی که فیبر نوری در حال رشد و فراگیر شدن است، اما فناوری TD-LTE به دلایلی که در زیر بررسی می کنیم از آن پیشی گرفته است. فیبر سریع‌ ترین و مطمئن ترین راه دسترسی به اینترنت به حساب می آید.

ارائه‌ ی اینترنت از طریق فیبر نوری، ارائه‌ دهندگان را با مشکلات زیادی مواجه کرده است. با اینترنت فیبر نوری می‌ توانید به سرعت 200 مگابیت بر ثانیه برسید. فیبر نوری از TD-LTE قدرتمندتر می باشد. اما TD-LTE ساده تر از فیبر نوری نصب می شود.

TD-LTE می‌ تواند تا 50 مگابیت بر ثانیه سرعت داشته باشد. سرعت TD-LTE به اندازه‌ ی فیبر نوری نیست. ضمن اینکه آب و هوای بد و دیگر امواج در سرعت آن اختلال ایجاد می کنند.

چیزی که باعث محبوبیت TD-LTE شده است، متحرک بودن آن می باشد. شما می‌ توانید با تغییر محل زندگی‌ تان اینترنت خودتان را هم منتقل کنید. یا در تعطیلات هر جایی که هستید از اینترنت بهره ببرید. همچنین اگر صاحب‌ خانه‌ ی شما به راه ‎‌اندازی فیبر نوری تمایلی ندارد، LTE بهترین گزینه برای شماست.

ADSL

TD-LTE -6

ADSL سریع‌ ترین و قابل اعتماد ترین نیست. اما تقریباً در همه‌ جا در دسترس است. از طرفی TD-LTE از ADSL سریع‌تر می باشد. با ورود فناوری‌ های جدید تر که بیشتر به بخش زیر ساختی مربوط هستند. ممکن است به زودی زیر ساخت ADSL بهبود پیدا کند.

با این حال اگر در منطقه‌ ای دور افتاده باشید. و فیبر نوری هم نداشته باشید. و LTE در دسترس نباشد، ADSL گزینه‌ ی مناسبی است.

اینترنت 4G

TD-LTE -7

4G، مخفف «نسل چهارم» است. و توسط اتحادیه‌ ی بین المللی ارتباطات از راه دور (ITU) در سال 2008 معرفی شد. از آنجا که شکاف زیادی بین استاندارد 3G قدیمی و 4G جدید وجود داشت. شرکت‌ ها باید مطمئن می شدند که مشتریان خدمات بهتری را نسبت به 3G دریافت می کنند. بنابراین به یک راه حل رسیدند. این راه حل LTE بود. که تکامل بلند مدتی نسبت به استاندارد 4G است.

اینترنت 4G روی گوشی‌ های تلفن همراه با سیم کارت‌ های 4G قابل ارائه است. همچنین با استفاده از مودم‌ های 4G LTE می شود از این اینترنت‌ ها بهره‌ مند شد. اما TD-LTE به نوعی اینترنت ثابت محسوب می شود که بیشتر برای کسب‌ و‌ کار ها و خانه‌ ها مناسب است. در ضمن در نظر داشته باشید که پوشش 4G از TD-LTE بیشتر است.

سرعت 4G چقدر است؟

استاندارد ITU برای 4G حداقل سرعت دانلود 100 مگابیت بر ثانیه را تعیین کرده که در آن زمان بسیار دور از ذهن بود. در حقیقت، شبکه‌ های مخابراتی امروزه فقط به دنبال رسیدن به این سرعت هستند.

بنابراین، برای اینکه شبکه‌ ی شما واجد شرایط 4G باشد، شرکت مخابراتی شما باید بتواند حداقل 100 مگابیت بر ثانیه آپلود و دانلود کند.

5G پیشرفت بعد از LTE

5G نسل بعدی استانداردهایی است که توسط ITU وضع شده و به نظر می رسد سیر مشابه  4G را دنبال می کند. تولید کنندگان تلفن در حال حاضر با تلفن‌ هایی سازگار با اینترنت 5G عرضه می کنند.

سرعت 5G چقدر است؟

به نظر می رسد 5G انقلابی در سرعت بارگیری ایجاد می کند. و ممکن است نحوه‌ ی اتصال دستگاه‌ ها را کاملاً تغییر بدهد. سرعت واقعی 5G مشخص نیست. زیرا این فناوری هنوز به مرحله‌ ی عمل نرسیده است. اما باید بتواند یک فیلم HD را در چند ثانیه بارگیری کند. بنابراین، تقریباً 1 گیگابایت در ثانیه سرعت دارد.

با این حال، همان‌ طور که قبلاً هم اشاره کردیم، 5G جایگزین 4G نخواهد شد. مزایای 4G بیش‌ تر از آن چیزی است که ما در اینجا بررسی کردیم.

لیمانت، عرضه کننده سوئیچ های شبکه

هدف لیمانت، رضایت مشتری است. با توجه به بازار تلفن های تحت شبکه، و سوئیچ های شبکه لیمانت سعی در تهیه تجهیزات مناسب این بازار دارد. تجهیزاتی مانند تلفن. و روتر و سوئیچ سیسکو، ما در شرکت لیمانت، عرضه کننده انواع و اقسام تجهیزات در حوزه شبکه و مخابرات هستیم. و همواره سعی می‌کنیم. با تخفیف های شگفت انگیز در بازار رقابتی فروش تجهیزات شبکه به بهترین نحو عمل کنیم. ما در لیمانت، چند مدل تلفن تحت شبکه و سوئیچ شبکه بسیار مناسب و کارا از برندهای مختلف داریم. شما می توانید با مراجعه به صفحه محصول آنها، ویژگی‌ها و مشخصاتشان را به طور کامل بررسی کنید. و در صورت تمایل به خرید آنها اقدام کنید.

ارتباط با لیمانت

همچنین اگر نیاز به مشاوره در زمینه خرید محصولات لیمانت دارید. می توانید با همکاران ما در قسمت فروش ارتباط برقرار کنید. همکاران ما در قسمت فروش در هفت روز هفته و از طریق ایمیل، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی که کلیه آنها در برگه شبکه‌های اجتماعی ما است. همواره پاسخگوی سوالات، نظرات، پیشنهادات و انتقادات شما هستند. بسیار خوشحال خواهیم شد.

اگر بتوانیم در هنگام خرید تجهیزات شبکه مشاوره های لازم را به شما بدهیم. تا بهترین محصولات و تجهیزات را برای شبکه مورد نظر خود در کسب و کارتان ایجاد کنید. در مورد تلفن های تحت شبکه هم سوالات خود را مطرح کنید. شما می توانید در پایین همین مقاله، نظرات خود را ابراز کنید. ما منتظر شما هستیم. کارشناسان لیمانت پاسخگوی شما خواهند بود.

حرف آخر TD-LTE

همان‌ طور که می‌ دانیم زندگی امروزی بدون اینترنت غیر قابل تصور است. روش‌ های دریافت خدمات اینترنتی متفاوتی وجود دارد که هر کدام مزایا و معایبی دارند. در این مطلب به اینترنت TD-LTE پرداختیم. TD-LTE اگر چه به قدرتمندی فیبر نوری نیست. اما سهولت استفاده از آن باعث محبوبیت بیشتر آن شده است. البته باید گفت که هنوز همه‌ ی مناطق تحت پوشش TD-LTE نیستند.

اگر یک اینترنت ثابت و قابل حمل پرسرعت میخواهید، TD-TLE مناسب‌ ترین گزینه برای شماست. در ایران شرکت‌ هایی مانند شرکت آسیاتک، ایرانسل و همراه اول خدمات TD-LTE را ارائه می دهند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *