تکنولوژی و فناوری, خدمات و راه کارهای شبکه, دوربین مداربسته

سوکت زدن کابل شبکه دوربین مداربسته

سوکت زدن کابل شبکه دوربین مداربسته

کابل شبکه

به طور قطع می توان گفت محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین کابل‌های شبکه در ایران کابل شبکه Cat5 و Cat6 هستند. در مقاله سوکت زدن کابل شبکه دوربین مداربسته ، این نکته را در ابتدا خاطر نشان می کنیم که  آموزش سوکت زدن کابل شبکه Cat5 و Cat6 هیچ فرقی با هم ندارد. ولی نوع کابل و جنس آن کاملاً به بودجه و نوع کاربری شبکه  بستگی دارد.
توجه داشته باشید که کابل و سوکت  حتماً باید از یک استاندارد رنگ بندی شبکه و استاندارد کابل کشی الگو برداری شده باشند. به این معنا که  اگر کابل شبکه شما Cat6 است، سوکت شما نیز باید Cat6 باشد. در صورت استفاده از کابل شبکه و سوکت دارای استاندارد متفاوت ( به طور مثال کابل از نوع Cat6 و سوکت از نوع Cat5 ) مشکلی به وجود نخواهد آمد و حتی در صورت تست کابل، تستر صحت اتصال را نشان داده و هیچ مشکلی نیست، ولی نکته مهم این است که  سرعت زیرساخت Cat6 را نخواهد داشت.

همچنین اگر کابل شبکه  از نوع شیلددار  یعنی (SFTP یا FTP) باشد، حتماً باید از سوکت‌های شبکه شیلد دار استفاده کنید، تا حذف نویز به خوبی صورت پذیرد و از این بابات مشکلی نداشته باشید.

لوازم مورد نیاز برای سوکت زدن کابل شبکه

1)  کابل شبکه (cat5 یا cat6)

2) سوکت یا کانکتور RJ45

3) روکش یا کاور سوکت

4) استریپر که در واقع  کابل شبکه را میبرد تا روکش کابل جدا شود و سیم ها پدیدار شوند.

5) آچار شبکه  (همان ابزاری که کابل شبکه را زیر کانکتورهای سوکت RJ45 پانچ می کند)

6) تستر کابل شبکه که نشان می دهد آیا کابلی که سوکت زده اید سالم است یا خیر؟

مقاله مرتبط:  تفاوت DVR و NVR چیست؟

سوکت زدن کابل شبکه دوربین مداربسته -1

رنگ بندی کابل شبکه

استاندارد T-568A | رنگ بندی کابل POE

ساخت پچ کورد ، استانداردی است که بیشتر در کشور کانادا  از آن استفاده می شود

سوکت زدن کابل شبکه دوربین مداربسته -2

استاندارد T-568B | رنگ بندی کابل POE

معمولا در ایران نیز از همین استاندارد استفاده میکنند

سوکت زدن کابل شبکه دوربین مداربسته -3

روشی جالب برای حفظ کردن رنگ سیم ها بر اساس اسم رنگشان

سوکت زدن کابل شبکه دوربین مداربسته -14

سوکت زدن کابل شبکه برای دوربین مداربسته | آموزش سوکت زدن کابل شبکه

قبل از هر کاری اول کاور سوکت را از روی کابل شبکه عبور داده و استاندارد سوکت و استاندارد کابل کشی رو رعایت کنید.

بسیاری از افراد یا از کاور سوکت شبکه استفاده نمی کنند.  یا وقتی پروژه شروع شد،  آن را فراموش می‌کنند. اگر از کاور استفاده کنید، کابل و سوکت در حین جابجایی آسیب بسیار کمتری می‌بینند و کابل هم از نظر ظاهری و بصری زیباتر به نظر می‌رسد. همچنین بسیاری از افراد برای جدا کردن روکش کابل شبکه، به جای استریپر از تیغ موکت‌بری و یا سیم‌لخت‌کن استفاده می‌کنند. که  پیشنهاد ما این است که از استریپر استفاده کنید، زیرا کار کردن با آن بسیار آسان بوده  و آسیبی هم به سیم نمی رساند.

سوکت زدن کابل شبکه دوربین مداربسته -4

اولین قدم برای سوکت زدن این است که سیم های داخل کابل را بیرون بیاورید. برای این کار از استریپر استفاده کنید.

سوکت زدن کابل شبکه دوربین مداربسته -5

کابل شبکه را زیاد لخت نکنید. چون اگر سیم ها بیشتر از حد نصاب بیرون بیاید دیگر روکشی ندارد. و این موضوع باعث میشود که به مرور قطع می شوند.

سوکت زدن کابل شبکه دوربین مداربسته -7

وقتی که روکش کابل را جدا میکنیم. سیم ها دو به دو به هم پیچیده شده اند. دلیل آن این است که نویز را از بین ببرند. سیم ها را جدا کنید و تا جایی که امکان دارد آن ها را صاف کنید.

مقاله مرتبط:  گرانترین دوربین مداربسته جهان چیست؟

سوکت زدن کابل شبکه دوربین مداربسته -8

معمولا سیم ها کوتاه و بلند هستند. آن ها را کنار هم قرار داده و با سیم چین یا آچار شبکه طوری بریده شوند. که اندازه آن ها یکسان شود.

سوکت زدن کابل شبکه دوربین مداربسته -9

حالا رنگ بندی کابل شبکه را رعایت کنید. و سیم ها را کنار هم قرار دهید. و محکم نگه دارید. و داخل سوکت RJ45 قرار دهید.

سوکت زدن کابل شبکه دوربین مداربسته -10

حالا باید با آچار شبکه سوکت رو پرس یا پانچ کنید. باید به اندازه ای فشار دهید. تا صدای پانچ شدن را بشنوید.

سوکت زدن کابل شبکه دوربین مداربسته -11

سوکت زدن کابل شبکه دوربین مداربسته -12

تست کابل شبکه دوربین مداربسته | استاندارد کابل کشی دوربین IP

بعد از طی مراحل بالا، باید از کابل تست بگیرید تا مطمئن شوید که کابل به درستی عمل می‌کند. برای این کار باید از تستر کابل استفاده کنید. تستر‌های مختلفی برای تست کابل شبکه وجود دارند که  بعضی از این تستر‌ها طول کابل و استاندارد کابل کشی را نشان می دهند، بعضی قطع شدن سیم را در طول مسیر  را نشان می‌دهند و بعضی هم سرعت کابل را مشخص می‌کنند.

تستری که ما در حال حاضر می خواهیم با استفاده از آن کابل را تست کنیم یک تستر ساده است که فقط به ما نشان می‌دهد که دو سر کابل قطعی دارد یا خیر؟ همچنین تستر به ما نشان می‌دهد که ترتیب قرارگیری سیم‌ها  به درستی رعایت شده است یا خیر؟

معمولا تسترها از دو قسمت مجزا تشکیل می‌شوند. در قسمت بزرگتر، دو ورودی جک RJ45 و RJ11 وجود دارد که ما فقط با جک RJ45 سر و کار داریم و جک RJ11 که  (به سوکت تلفن معروف است) مورد نیاز ما نیست.

مقاله مرتبط:  معرفی مدل مرجع OSI

برای تست کابل دو سر کابل شبکه را که سوکت زدید به جک RJ-45 روی دستگاه وصل کنید. اکنون تستر را روشن می‌کنیم.

توجه کنید که در هر قسمت از تستر 9 لامپ کوچک وجود دارد که عددهای 1 تا 8 سیم های کابل شبکه را نشان داده و لامپ G هم نشان‌دهنده حرف اول کلمه Ground است و مربوط به اتصال شیلد (نویزگیر)‌ است.

اگر کابل شبکه شما سالم باشد و به درستی پانچ شده باشد، 8 لامپ یک سر تستر و 8 لامپ مربوط به سر دیگر تستر باید به ترتیب روشن شوند. یعنی لامپ 1 با 1، لامپ 2 با 2، لامپ 3 با 3 و به همین ترتیب تا لامپ شماره 8. اگر این گونه نشد یک جای کار مشکل دارد و ممکن است در سوکت زدن کابل شبکه اشتباهی مرتکب شده  باشید.

بر روی تستر دکمه‌ای وجود دارد. که داری حالت‌های S و ON است. اگر تستر را در حالت S یا Slow بگذارید. تست با سرعت کم‌تری نسبت به حالت ON انجام می‌شود.

آخرین نکته این است که هنگام استفاده از تستر بسیار دقت کنید. که حتماً دو سر کابل به خود تستر متصل باشد. زیرا اگر یک سر کابل به تستر و سر دیگر کابل به دستگاه دیگری مثل کامپیوتر وصل باشد. امکان سوختن تستر وجود دارد.

سوکت زدن کابل شبکه دوربین مداربسته -13

در این مقاله سعی کردیم تا با زبانی ساده سوکت زدن کابل شبکه دوربین مداربسته و رنگ بندی کابل POE را به صورت مرحله‌ای آموزش دهیم. امیدواریم که این آموزش بتواند تمام مشکلات شما را برای انجام این کار پوشش دهد. با این وجود اگر به هر مشکلی برخورد کردید. با ما در میان بگذارید تا کارشناسان ما در اسرع وقت شما را راهنمایی کنید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *