تکنولوژی و فناوری

آموزش جامع نتورک پلاس +Network – قسمت نوزدهم (پورت)

پورت

تیم فنی لیمانت قصد دارد در این سری مقالات به پیرامون پورت شبکه بپردازد. پس با ما همراه باشید.

در ادامه مباحث مربوط به آموزش جامع نتورک پلاس در سایت لیمانت، امروز قصد داریم در مورد یکی از مهم ترین قسمت ها که باید حتما آن را به خوبی یاد داشته باشید، یعنی پورت ها مباحثی را عنوان کنیم.

در ابتدا توصیه می کنیم که همه قسمت های قبلی این مجموعه را مطالعه بفرمایید این مجموعه با استفاده از تجارب کارشناسان لیمانت نوشته شده است و آنها تجربه چندین ساله خود را بدون هیچ هزینه ای و صرفاً به واسطه حضور شما در سایت لیمانت برای شما عرضه کرده‌اند پس این فرصت را مغتنم بشمارید و با خواندن تمام قسمت های قبلی اطلاعات خود را در زمینه نتورک پلاس به حد بسیار بالایی ارتقا ببخشید.

پورت ها

پورتها در واقع شماره هستند که به یک پردازنده با یک سرویس مشخص تخصیص داده می‌شوند تا قادر باشد دیتا را به خوبی دریافت کند زمانی که یک آدرس آی پی برای یافتن یک دیوایس استفاده می شود. پورت یا درگاه برای پیدا کردن پردازه هایی که روی رایانه در حال فعالیت است مورد استفاده قرار می‌گیر.د این پورتها به شکلی طراحی شده اند که داده ها را به طور کاملا دقیق و درست میان پردازه های مختلف اجرا کنند و برای پردازها اطلاعات را به خوبی ارسال کنند.

اجازه بدهید برای بهتر شدن مفاهیم، یک مثالی بزنیم. اگر بخواهیم آدرس دهی یک شبکه را بر پایه آدرس دهی پستی مقایسه کنیم آدرس آی پی میزبان همان آدرس یک ساختمان یا خانه است و درگاه شبیه به شماره خانه یا کدپستی است. از این رو به راحتی با استفاده از آدرس آی پی میتوان یک شبکه را مورد بررسی قرار داد. حال منظور از سوکت همان آدرس های آی پی میزبان و درگاه‌ها هستند که با یک علامت جدا کننده از یکدیگر جدا می‌شوند. به طور مثال در گاهی که برای سرویس اپراتورها استفاده می شود از واژه تی سی پی و یک عدد تشکیل شده است.

TCP 28

برای مثال هنگامی که یک میزبان درخواست یک ارتباط روی پورت مشخصی در یک پروتکل را دریافت می‌کند، یک سیزن  SEASON برای آن ارتباط باز می‌کند و از طریق این سیزن و با استفاده از یک کانال ارتباطی و  با سرویس اصلی ارتباطی را برقرار می کند. در این حالت می‌گوییم سوکت باز شده است.

زمانی که این نشست کامل شود سوکت بسته می شود. شما می توانید همچنین به سوکت از دید یک مدار مجازی نیز نگاه کنید این مدار مجازی بین کامپیوترها و دستگاههای دیگر شبکه کشیده شده است.

عمدتاً شماره پورت ها محدوده بین ۰ تا ۶۵۵۳۵ را دارند این پورتها به سه گروه اصلی تقسیم بندی می شوند :

پورت های شناخته شده، پورت های ثبت شده و پورت های خصوصی.

اما منظور از پورت پویا و پورت خصوصی چیست؟

 پورت پویا مقداری است که به یک کلاینت تخصیص داده می‌شود و اگر برنامه‌ای دارای چندین سوکت باز باشد روی سرورهای آن به شکل چندگانه قرار می‌گیرد. اما سرور های خصوصی و  پورت های خصوصی، پورت هایی هستند که از سوی مدیران شبکه تخصیص داده می‌شوند  و با شماره پورت متفاوت هستند.

در جدول زیر که جدول بسیار مهمی است سعی کرده‌ایم که پورتهای tcp و udp را به همراه نام پردازه و پروتکل استفاده شده و کاربرد آن برای شما عزیزان تشریح کنید. دانستن اطلاعات این جدول به شما کمک می کند تا در این زمینه اطلاعات تان را تقویت کنید.

پورت -1
پورت -2

لیمانت، عرضه کننده سوئیچ های شبکه

هدف لیمانت، رضایت مشتری است. با توجه به بازار تلفن های تحت شبکه، و سوئیچ های شبکه لیمانت سعی در تهیه تجهیزات مناسب این بازار دارد. تجهیزاتی مانند تلفن. و روتر و سوئیچ سیسکو، ما در شرکت لیمانت، عرضه کننده انواع و اقسام تجهیزات در حوزه شبکه و مخابرات هستیم. و همواره سعی می‌کنیم. با تخفیف های شگفت انگیز در بازار رقابتی فروش تجهیزات شبکه به بهترین نحو عمل کنیم. ما در لیمانت، چند مدل تلفن تحت شبکه و سوئیچ شبکه بسیار مناسب و کارا از برندهای مختلف داریم. شما می توانید با مراجعه به صفحه محصول آنها، ویژگی‌ها و مشخصاتشان را به طور کامل بررسی کنید. و در صورت تمایل به خرید آنها اقدام کنید.

ارتباط با لیمانت

همچنین اگر نیاز به مشاوره در زمینه خرید محصولات لیمانت دارید. می توانید با همکاران ما در قسمت فروش ارتباط برقرار کنید. همکاران ما در قسمت فروش در هفت روز هفته و از طریق ایمیل، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی که کلیه آنها در برگه شبکه‌های اجتماعی ما است. همواره پاسخگوی سوالات، نظرات، پیشنهادات و انتقادات شما هستند. بسیار خوشحال خواهیم شد.

اگر بتوانیم در هنگام خرید تجهیزات شبکه مشاوره های لازم را به شما بدهیم. تا بهترین محصولات و تجهیزات را برای شبکه مورد نظر خود در کسب و کارتان ایجاد کنید. در مورد تلفن های تحت شبکه هم سوالات خود را مطرح کنید. شما می توانید در پایین همین مقاله، نظرات خود را ابراز کنید. ما منتظر شما هستیم. کارشناسان لیمانت پاسخگوی شما خواهند بود.

حرف آخر پورت ها

در این نوشتار از تیم فنی لیمانت در مورد پورتهای شبکه صحبت کردیم. اگر سوال و یا انتقادی دارید در زیر نوشته با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول:

الزامی به این کار نیست ولی استفاده از این نرم افزار ها را توصیه می کنیم.

خیر، آنچه که مهم است این است این جدول را برای دانشتن دسته بندی پورت ها و سوکت ها همراه خود داشته باشیم.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.