تکنولوژی و فناوری

آموزش جامع نتورک پلاس +Network – قسمت هجدهم(آدرس های نسل ششم آی پی IPv6)

آدرس های نسل ششم آی پی IPv6

تیم فنی لیمانت قصد دارد در این سری مقالات به پیرامون آدرس های نسل ششم آی پی IPv6 بپردازد. پس با ما همراه باشید.

در خدمت شما هستیم با قسمت هجدهم از دوره نتورک پلاس  به صورت جامع و تخصصی مجموعه  لیمانت که در این قسمت قصد داریم آدرس های آی پی نسل ششم یا IPv6 را مورد بررسی قرار بدهیم.

آدرس های نسل ششم آی پی IPv6

آدرس های نسل ششم آی پی IPv6 -1

 در قسمت قبل نسل چهارم آدرسهای آی پی را مورد بررسی قرار دادیم و توضیحات کوتاهی را در مورد آنها بیان کردیم. آدرس های آی پی  نسل ششم IPv6 همگی دارای ۱۲۸ بیت هستند که در قالب یک بلوک ۸ تایی و نوشته می شوند. مبنای آنها هگزا دسیمال است که با کاراکتر از یکدیگر جدا می‌شوند. هر بلوک نیز بر مبنای ۱۶ بیت نوشته میشود. همانطور که در مسائل ریاضی خوانده ایم صفرهایی که در مقابل یک آدرس قرار می‌گیرند قابل حذف شدن هستند و چیزی از ارزش آن را کم می کند. از این رو شما می توانید آدرس آی پی را به صورت های مختلفی بنویسید. اگر بلوک ها همگی شامل صفر باشند امکان حذف آنها وجود دارد فقط در هنگام حذف کردن بسیار دقت کنید.

اغلب دستگاه‌ها و روتر هایی که در شبکه مورد استفاده قرار می گیرد از این نوع آدرس دهی استفاده می کند. البته شبکه هایی هستند که از هر دو پروتکل  یعنی نسل چهارمو نسل ششم استفاده می‌کنند که به آنها شبکه‌های دو تایی نیز می گوییم.

 شاید برای شما سوال پیش بیاید که اگر یک دستگاه از پروتکل نسل چهارم و دیگری از پروتکل نسل ششم استفاده کند چگونه این تغییر پروتکل‌ها توسط دستگاه‌ها مورد محاسبه قرار می‌گیرد؟ باید به شما بگوییم که برای حل این مشکل از تکنیکی به نام تونل زنی استفاده می شود در مقالات بعدی در مورد تکنیک تونل زنی توضیح خواهیم داد. فقط همین را بگویم که این تکنیک آدرس ها را به خوبی به یکدیگر تبدیل می کند.

کلاس بندی آدرس های نسل ششم آی پی IPv6

آدرسهای تک یاب IPv6:

آدرس های تکاب صرفاً یک نوع از شبکه را نشان می‌دهد که به دو نوع مختلف در زیر نمایش داده شده است:
 یکی آدرس های جهانی و دیگری آدرس محل ( که در شکل زیر میبینید)

آدرس های نسل ششم آی پی IPv6 -2

آدرس های جهانی IPv6:

آدرس های جهانی یا گلوبال آدرس معمولاً برای مسیریابی روی اینترنت مورد استفاده قرار می گیرند.

آدرس محلی IPv6:

آدرس های محلی عمدتاً برای ارتباط بین گره هایی که درون یک لینک قرار دارند مورد استفاده قرار می گیرند واضح است که این لینک ها بر بستر اینترنت کار نمی کند.

مالتی کست بودن IPv6:

آدرس های بسته‌ای که عمدتاً برای ارسال و تحویل بسته های داده بین گروهی از گره‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انی کست AnyCastADDRESS:

این آدرس ها عمدتاً برای مقاصد چندگانه مورد استفاده قرار می گیرد که عمل همه پخشی در آنها وجود دارد.

در شکل زیر هر کدام از این قسمت ها را به خوبی نشان می دهد. ما در اینجا جدولی را تهیه کردیم که شما بتوانید به خوبی یک آدرس پیشوند و توضیحاتی که معمولاً برای آن لازم است را داشته باشید. تصویر زیر به مثال بسیار خوبی از یک آدرس آی پی نسل چهارم است.

آدرس های نسل ششم آی پی IPv6 -3

کانفیگ خودکار IPv6

در ادامه این مقاله یکی از اصلی ترین کارهایی که باید انجام داده شود را شرح می دهیم و آن هم پیکربندی اتوماتیک آی پی نسل ششم IPv6 است. جالب است بدانید که خود کامپیوترها آدرس نسل ششم  IPv6 را ایجاد می‌کنند. یعنی ۶۴ بیت اول را مورد استفاده قرار می‌دهند که به این ۶۴ بیت ابتدایی، پیشوند گفته می‌شود.

 ۶۴ بیت آخر را نیز شناسایی و رابطی می‌گذارند که این شناسه رابطف به دو صورت ایجاد می‌شود یا این ۶۴ بیت به شکل تصادفی تولید می شوند یا از سوی یک مک آدرسی که آداپتور شبکه تولید می‌کند، ایجاد می‌شود.

اگر آی پی به صورت تصادفی ( ۶۴ بیت به صورت تصادفی) تولید شده باشد، آی پی موقت نامیده می‌شود و در سامانه ثبت نمی‌شود و برای آدرس های جهانی در اینترنت استفاده نخواهد شد.

مقاله مرتبط:  تکنولوژی NAT

توصیه امنیتی کانفیگ خودکار IPv6

 معمولاً هم توصیه می‌کنیم برای اجتناب از هک شدن آن را تغییر بدهید. اما وقتی که از مک آدرس های چهل و هشت بیتی که به صورت استاندارد هستند استفاده می کنید دیگر نیازی به تغییر نیست و  سیستم عامل ۴۸ بیت آدرس را دریافت می‌کند .۱۶ بیت به میان این ۴۸ اضافه می‌کند و مقدار بیت هفتم را معکوس می‌کند و از این طریق یک آدرس آی پی ۶ ایجاد می‌کند.

واضح است که این آدرس منحصر به فرد است. اما سوالی که همچنان برای کامپیوتر مطرح است این است که آیا کلا روتری که در شبکه وجود دارد تا اطلاعات را پیکربندی کند یا نخیر؟ به همین دلیل به روتر پیامی ارسال می‌کند. اگر روتر پیام را پاسخ بدهد، این مشکل نیز برطرف شده است. به تمام این فرایند که توسط کامپیوتر ایجاد می شود فرایند پیکربندی خودکار آی پی ۶ گفته می شود.

آدرس های نسل ششم آی پی IPv6 -4

 البته باید بدانید که وب سرور ها خودشان از سرور dhcp  آدرس IPv6 را دریافت می‌کنند و نیاز به این کارها ندارند. لازم است بدانید که شبکه های بزرگتر و پیچیده تر از ابزارهای دیگری برای ایجاد آدرس ها استفاده می کنند.

لیمانت، عرضه کننده سوئیچ های شبکه

هدف لیمانت، رضایت مشتری است. با توجه به بازار تلفن های تحت شبکه، و سوئیچ های شبکه لیمانت سعی در تهیه تجهیزات مناسب این بازار دارد. تجهیزاتی مانند تلفن. و روتر و سوئیچ سیسکو، ما در شرکت لیمانت، عرضه کننده انواع و اقسام تجهیزات در حوزه شبکه و مخابرات هستیم. و همواره سعی می‌کنیم. با تخفیف های شگفت انگیز در بازار رقابتی فروش تجهیزات شبکه به بهترین نحو عمل کنیم. ما در لیمانت، چند مدل تلفن تحت شبکه و سوئیچ شبکه بسیار مناسب و کارا از برندهای مختلف داریم. شما می توانید با مراجعه به صفحه محصول آنها، ویژگی‌ها و مشخصاتشان را به طور کامل بررسی کنید. و در صورت تمایل به خرید آنها اقدام کنید.

مقاله مرتبط:  اهمیت اینترنت اشیا خانه هوشمند

ارتباط با لیمانت

همچنین اگر نیاز به مشاوره در زمینه خرید محصولات لیمانت دارید. می توانید با همکاران ما در قسمت فروش ارتباط برقرار کنید. همکاران ما در قسمت فروش در هفت روز هفته و از طریق ایمیل، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی که کلیه آنها در برگه شبکه‌های اجتماعی ما است. همواره پاسخگوی سوالات، نظرات، پیشنهادات و انتقادات شما هستند. بسیار خوشحال خواهیم شد.

اگر بتوانیم در هنگام خرید تجهیزات شبکه مشاوره های لازم را به شما بدهیم. تا بهترین محصولات و تجهیزات را برای شبکه مورد نظر خود در کسب و کارتان ایجاد کنید. در مورد تلفن های تحت شبکه هم سوالات خود را مطرح کنید. شما می توانید در پایین همین مقاله، نظرات خود را ابراز کنید. ما منتظر شما هستیم. کارشناسان لیمانت پاسخگوی شما خواهند بود.

حرف آخر آدرس های نسل ششم آی پی IPv6

در این مقاله از لیمانت یکی از موضوعات مهم در مورد آدرس آی پی نسل ششم را توضیح دادیم. آنچه که بسیار مهم است این است که شما بتوانید طریقه پیکربندی خودکار آی پی ۶ را به خوبی توضیح دهید

سوالات متداول:

بله ولی اگر شبکه های بزرگ و متوسط دارید میتواند سامانه‌های مختلف مدیریت آدرس آی‌پی یا اصطلاحاً idm استفاده کنید که به راحتی فرآیند برنامه ریزی استقرار و نظارت را انجام می‌دهند.

همانطور که در این مقاله توضیح دادیم وقتی که کامپیوتر سوالی را از روتر می‌پرسد و روتر پاسخی بر اساس اطلاعات پروتکل پیکربندی پویای میزبان به او می‌دهد کامپیوتر سعی می‌کند پیشوندهای شبکه را شناسایی و استفاده کند که به این فرایند کشف پیشوندها گفته می‌شود.

 

 بله تمام کامپیوتر های گروهی را دارد و ما شاهد آن هستیم که سرورهای سامانه می تواند به راحتی آن را که خود را از سرور dhcp دریافت

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *