تکنولوژی و فناوری

آموزش جامع نتورک پلاس +Network – قسمت هفدهم(آدرس آیپی عمومی)

آدرس آیپی عمومی

تیم فنی لیمانت قصد دارد در این سری مقالات به پیرامون آدرس آیپی عمومی بپردازد. پس با ما همراه باشید.

در این مقاله قصد داریم یکی از مهمترین مسائل مربوط به دوره نتورک پلاس یعنی همان آشنایی با آدرس های نسل چهارم آی پی را با جزئیات برای شما عزیزان توضیح بدهیم. امیدوارم که تا این مرحله از دوره رایگان آموزش نتورک پلاس در موسسه لیمانت لذت برده باشید. و  آموزش‌های آن را به خوبی فرا گرفته باشید. تاکید می کنیم که حتما آموزش های قبلی را به خوبی فرا گرفته باشید. و متناسب با عنوان یک مقاله به سراغ آن مقاله نروید. بلکه ترتیب را رعایت کنید تا تمام موضوعات و اصطلاحات را به خوبی بتواند فرا بگیرید.

آدرس آیپی عمومی نسل چهارم

در این قسمت در مورد قالب آدرس های آی پی عمومی نسل چهارم می پردازیم. این آدرس ها شامل دو بخش هستند. بخش اول برای شناسایی شبکه و بخش دوم برای شناسایی میزبان. یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که در نتورک پلاس مطرح است. این است که شما بتوانید سه کلاس مهم A وB وC در بخش شبکه و میزبان را به خوبی به یاد داشته باشید. این سه کلاس به این گونه هستند که در شکل زیر آمده است:

آدرس آیپی عمومی نسل چهارم

 این سه کلاس در واقع آدرس های آی پی عمومی هستند. چرا که در روی بستر اینترنت در دسترس همگان قرار دارد. به طور مثال یک شخص حقیقی یا حقوقی به سادگی می‌تواند در هنگام طراحی سایت خود را برای خرید دامنه، یکی از این سه کلاس ها را مورد استفاده قرار دهد چرا که عمومی هستند و نیازی به کار خاصی نیست.

آدرس آیپی غیر عمومی

اما آدرسهای آی پی غیر عمومی یا آدرسهای آی پی اختصاصی ویژگی های مختلفی دارند. که عمدتاً برای انتقال چند بخشی از یک میزبان به چند میزبان دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارت دیگر برای استفاده از پروتکل هایTCP/IP از آنها استفاده می‌شود. و به هیچ عنوان نباید دستگاه دیگری روی آنها تخصیص داده شود. در این جدول آدرس های آی پی و عملکرد آنها را به طور کلی برای شما توضیح داده ایم. این جدول جدول کاملی است که شما باید برای فراگیری دوره نتورک پلاس آن را به خوبی در ذهن داشته باشید.

مقاله مرتبط:  آموزش سیسکو CCNA جلسه دهم
آدرس آیپی عمومی -1

اگر یادتان باشد در مقاله قسمت قبل در مورد پروتکل های پیکربندی پویای میزبان توضیحاتی داده ایم. این پروتکل باعث می شود تا مدیران شبکه بتوانند به راحتی آدرسهای اپی عمومی پویایی خود را تخصیص بدهند.

 فرض کنید یک شبکه دارید و لازم است که مدیر شبکه به هر کدام از سخت افزارهای شبکه آدرس آی پی عمومی اختصاص بدهد. به همین دلیل بهترین کار استفاده کردن از نرم‌افزارهای سروری است که پروتکل پیکربندی پویای میزبان یا همان DHCP را به خوبی انجام بدهد. به طور کلی لیمانت به شما توصیه می‌کند در شبکه هایی که لازم است. آدرس آی پی عمومی و حتی اختصاصی کلاینت ها به طور متناوب تغییر کنند یا بررسی شوند. از این پروتکل استفاده کنید که مدیریت آن بسیار ساده تر است.

 در یک مقاله جداگانه حتماً در مورد کانفیگ و پیکربندی نرم افزار DHCP توضیحات کامل را ارائه خواهیم داد. اما فقط بدانید که استفاده از این نرم افزار بر روی سیستم عامل لینوکس امکان پذیر است. و چیزی شبیه برنامه نویسی در فضای CMD است.

برگردان نشانی شبکه یاNAT

یکی از نکات مهمی که در شبکه وجود دارد و حتماً اسم آن را شنیده اید اصطلاح برگردان نشانی شبکه یا NAT است. یک شبکه همواره به حفظ تعداد آدرسهای آیپی  عمومی و خصوصی خود نیاز دارد این کار با استفاده از تکنیک نت  NAT امکان پذیر است.

وقتی که کامپیوتر ها روی یک شبکه خصوصی قرار دارند و قصد اتصال به اینترنت دارندT آی پی آنها تبدیل به آدرس عمومی می شود. این اتفاق را تبدیل برگردان آدرس یا همان نت NAT می گویند. تکنیک مکمل نت را PAT می گویند. با استفاده از این تکنیک می توانند متوجه شوید کدام میزبان محلی باید پاسخ ارسالی از میزبانی که روی اینترنت قرار دارد را دریافت کند. شکل زیر به خوبی تکنیک PAT را برای شما تفسیر می کند.

مقاله مرتبط:  آموزش جامع نتورک پلاس +Network – قسمت نهم (Quick Assist)
آدرس آیپی عمومی -2

 حال اگر گیت وی به آن نیاز داشته باشند که یک میزبان، درخواست دسترسی به اینترنت را ارائه کند و از آن طریق، یک آدرس آیپی عمومی به میزبان تخصیص بدهند را تکنیک SNAT می‌گویند. یکی از بهترین مثالها شبکه‌های خانگی هستند که لازم است از SNAT استفاده کند. به عبارت دیگر اسناد آدرسهای آی پی پاکت هایی که قرار است ارسال شوند را تغییر می دهد و همین موضوع باعث می‌شود که تعداد آدرسهای آی پی کمتر شود. مکمل این روش DNAT است که آدرس های آیپی عمومی و پیامهای وارد شونده را تغییر میدهد. هر دو روش به اندازه کافی به حفظ امنیت سیستم کمک می کند و مدیران شبکه باید هنگام تنظیمات روتر و گیت وی حتماً این دو موضوع را به خوبی پیکربندی کنند.

لیمانت، عرضه کننده سوئیچ های شبکه

هدف لیمانت، رضایت مشتری است. با توجه به بازار تلفن های تحت شبکه، و سوئیچ های شبکه لیمانت سعی در تهیه تجهیزات مناسب این بازار دارد. تجهیزاتی مانند تلفن. و روتر و سوئیچ سیسکو، ما در شرکت لیمانت، عرضه کننده انواع و اقسام تجهیزات در حوزه شبکه و مخابرات هستیم. و همواره سعی می‌کنیم. با تخفیف های شگفت انگیز در بازار رقابتی فروش تجهیزات شبکه به بهترین نحو عمل کنیم. ما در لیمانت، چند مدل تلفن تحت شبکه و سوئیچ شبکه بسیار مناسب و کارا از برندهای مختلف داریم. شما می توانید با مراجعه به صفحه محصول آنها، ویژگی‌ها و مشخصاتشان را به طور کامل بررسی کنید. و در صورت تمایل به خرید آنها اقدام کنید.

ارتباط با لیمانت

همچنین اگر نیاز به مشاوره در زمینه خرید محصولات لیمانت دارید. می توانید با همکاران ما در قسمت فروش ارتباط برقرار کنید. همکاران ما در قسمت فروش در هفت روز هفته و از طریق ایمیل، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی که کلیه آنها در برگه شبکه‌های اجتماعی ما است. همواره پاسخگوی سوالات، نظرات، پیشنهادات و انتقادات شما هستند. بسیار خوشحال خواهیم شد.

مقاله مرتبط:  آموزش جامع نتورک پلاس +Network – قسمت چهارم ( برنامه‌ های کلاینت سرور)

اگر بتوانیم در هنگام خرید تجهیزات شبکه مشاوره های لازم را به شما بدهیم. تا بهترین محصولات و تجهیزات را برای شبکه مورد نظر خود در کسب و کارتان ایجاد کنید. در مورد تلفن های تحت شبکه هم سوالات خود را مطرح کنید. شما می توانید در پایین همین مقاله، نظرات خود را ابراز کنید. ما منتظر شما هستیم. کارشناسان لیمانت پاسخگوی شما خواهند بود.

حرف آخر آدرس آیپی عمومی

در قسمت 17 نتورک پلاس لیمانت در مورد آدرس آیپی عمومی با شما عزیزان صحبت کردیم. امیدوارم توانسته باشیم شما را در این مورد یازی کنیم اگر سوال و یا مشکلی در این مورد داشتید با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول:

در سه نسل قبلی شاهد ایجاد بسترو کلاسهایی برای آدرس آیپی عمومی بودیم. اما با آمدن نسل چهارم امکان تقسیم بندی بهتر شبکه ها و کلاس ها به وجود آمده است

در واقع این روش ها را می توان روش های امنیتی دانست که لازم از مدیران سایتها به صورت مداوم و برای تقویت و بهبود و ارتقای آنها تلاش کنند.

 

 پروتکل پیکربندی پویا میزبان یکی از بهترین پروتکل‌های است که لازم است و شما به عنوان مدیر شبکه برای تغییر متناوب آی پی کلاینت های موجود در شبکه خود انجام بدهید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *