تکنولوژی و فناوری

آموزش جامع نتورک پلاس +Network – قسمت چهاردهم (مستند سازی شبکه کامپوتری)

مستند سازی شبکه کامپوتری

تیم فنی لیمانت قصد دارد در این سری مقالات به پیرامون مستند سازی شبکه کامپوتری بپردازد. پس با ما همراه باشید.

در قسمت چهاردهم از مجموعه آموزشی دوره نتورک پلاس از سایت لیمانت قصد داریم در مورد دو موضوع بسیار مهم در مورد شبکه های کامپیوتری به مطالبی را ارائه کنیم. یکی از موضوعات بسیار مهم در حوزه شبکه‌های کامپیوتری بحث نظارت و امنیت این شبکه ها هست. همواره باید صاحبان و مدیران شبکه های کامپیوتری به دو موضوع نظارت و امنیت توجه ویژه داشته باشند. و نظارت ‌کنند که سخت افزار و تجهیزات شبکه همواره در بهترین حالت خود به فعالیت بپردازند.

نظارت، امنیت و مستند سازی شبکه کامپوتری

منظور از بهترین حالت خود این است که شرایط محیطی و شرایط سخت افزاری لازم را برای آنها به خوبی فراهم کنیم. مثلاً یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که همواره باید برای تجهیزات شبکه های کامپیوتری مورد استفاده قرار بگیرد این است که در دما، رطوبت و فشار بسیار مناسب فعالیت کنند و به هر دلیلی  و به هر طریقی هر کدام از این ویژگی ها دچار مشکل ‌شود، سریعاً باید مسئولین، مدیران و صاحبان شبکه های کامپیوتری تعمیرات و تمهیدات لازم را اجرا کنند.

از دیگر ویژگی‌های بسیار مهمی که باید همواره مورد توجه مدیران و صاحبان شبکه های کامپیوتری باشد امنیت آنهاست. مثلاً شما می‌توانید با استفاده از دوربین های مداربسته که در سایت لیمانت به تفصیل در مورد این محصولات و ویژگی های آنها بحث کردیم، امنیت اتاق سرور و مراکز داده خود را به طرز قابل قبولی بالا ببرید. با استفاده از دوربین های مداربسته افرادی که به عنوان ناظر و بازرس بر نظارت و امنیت تجهیزات شبکه فعالیت می‌کنند. و با بازرسی‌های دوره‌ای به طور قطع می توانید در این دو مقوله از مقوله‌های مهم شبکه‌های کامپیوتری هستند به ترس قابل قبولی موفق عمل کنید.

مقاله مرتبط:  آموزش جامع نتورک پلاس +Network – قسمت نوزدهم (پورت)
مستند سازی شبکه کامپوتری -1

مستند سازی شبکه کامپوتری و نمودارهای شبکه

در قسمت دوم از مباحث بسیار مهمی که امروز می خواهیم. در قسمت چهاردهم از مجموعه آموزشی دوره نتورک پلاس از سایت لیمانت برای شما عرض کنیم. بحث مستندسازی و نمودارهای شبکه است. منظور از مستندسازی را در قسمت های قبلی به خوبی توضیح دادیم. مستندسازی هرگونه مسئله و ایده‌ای است. که به صورت مکتوب نوشته می شود. تا بتوانید به ارتقای شبکه کمک بکند.

یکی از بهترین روش های مستند سازی استفاده از نمودار هاست. نمودارها با بیان بهتر و شکل مناسب تر می توانند. تمام مشکلات یا نکاتی که می‌توان برای ارتقای شبکه مورد استفاده قرار دارند را بر طرف کنند. و پیاده سازی کنند. برای طرح های فیزیکی، توپولوژی های منطقیف آدرس های آی پی دستگاهها و رسانه‌ها و برای هر چیز دیگر می‌توان از نمودارهای شبکه استفاده کرد. به شکل زیر توجه بفرمایید. شما هم می‌توانید با استفاده از راحت ترین شکل ممکن یعنی کشیدن بر روی کاغذ نمودار سازی کنید. که البته توصیه نمی‌شود. و از طریق نرم افزارها و ابزارهای بسیار زیادی که در سخت افزارهای شبکه های کامپیوتری تبدیل شده است. می توانید این نمودارها را بکشید.

مستند سازی شبکه کامپوتری -2

نرم افزارهای گرافیکی برای مستند سازی شبکه کامپوتری

 استفاده از نرم افزارهای گرافیکی برای مستند سازی شبکه کامپوتری بسیار برای این کار و مورد استفاده قرار می گیرد. که ما نیز پیشنهاد می کنیم. از این نرم افزار های گرافیکی استفاده کنید.

مستند سازی شبکه کامپوتری -3

شما برای هرکدام از دستگاه‌ها و سخت افزارهای موجود در شبکه های کامپیوتری می توانید از نمادهای استفاده کنید. اما سیسکو در دوره نتورک پلاس خود برای تمام این دستگاه ها یک نماد دیجیتالی را تعریف کرده است.

مقاله مرتبط:  کانفیگ سوئیچ شبکه HRUI (قسمت اول)
مستند سازی شبکه کامپوتری -4

شما می توانید بر پایه نمادهای سیسکو نمودار شبکه خود را به زیبایی هرچه تمام تر رسم کنید. تا بتوانید در زمان لازم به ارتقای شبکه خود بپردازید.

مستند سازی شبکه کامپوتری -5

اما اگر به هر دلیلی نمی توانید از نرم افزارهای گرافیکی استفاده کنید. سایت ها و ابزارهای رایگان بسیار زیاد وجود دارد. که با استفاده از آنها می توانید نقشه های جذابی را برای شبکه های کامپیوتری خود ترسیم کنید. تا در زمان مقرر از آن ها استفاده کنید.

یکی از این سایت ها سایتی به نام DRAW است. که به راحتی می توانید با استفاده از آن و دیاگرام مورد نظر شبکه خود را ترسیم کنید

مستند سازی شبکه کامپوتری -6
مستند سازی شبکه کامپوتری -7

شما برای مستند سازی شبکه های کامپیوتری خود می توانید با استفاده از هر آنچه در اختیار دارید به یک از سند مهم برای شبکه کامپیوتری خود ایجاد کنید. معمولا این نوع محتوا نوع دستگاه ها و تمام سخت افزار لازم در شبکه با استفاده از این نمودارها تشریح شده است. و باعث می شود که یک مهندس و تکنسین شبکه بتواند با دیدن آنها به راحتی برای ارتقاء آن انجام بدهد.

مستند سازی شبکه کامپوتری -8

تمام نوع محتوا، سخت افزارهاف نرم افزارها، پیکربندی شبکه هاف اطلاعات تماس ها و دستورالعمل های ویژه در این روش تشریح شده است.

لیمانت، عرضه کننده سوئیچ های شبکه

هدف لیمانت، رضایت مشتری است. با توجه به بازار تلفن های تحت شبکه، و سوئیچ های شبکه لیمانت سعی در تهیه تجهیزات مناسب این بازار دارد. تجهیزاتی مانند تلفن. و روتر و سوئیچ سیسکو، ما در شرکت لیمانت، عرضه کننده انواع و اقسام تجهیزات در حوزه شبکه و مخابرات هستیم. و همواره سعی می‌کنیم. با تخفیف های شگفت انگیز در بازار رقابتی فروش تجهیزات شبکه به بهترین نحو عمل کنیم. ما در لیمانت، چند مدل تلفن تحت شبکه و سوئیچ شبکه بسیار مناسب و کارا از برندهای مختلف داریم. شما می توانید با مراجعه به صفحه محصول آنها، ویژگی‌ها و مشخصاتشان را به طور کامل بررسی کنید. و در صورت تمایل به خرید آنها اقدام کنید.

مقاله مرتبط:  آموزش سیسکو CCNA جلسه سیزدهم

ارتباط با لیمانت

همچنین اگر نیاز به مشاوره در زمینه خرید محصولات لیمانت دارید. می توانید با همکاران ما در قسمت فروش ارتباط برقرار کنید. همکاران ما در قسمت فروش در هفت روز هفته و از طریق ایمیل، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی که کلیه آنها در برگه شبکه‌های اجتماعی ما است. همواره پاسخگوی سوالات، نظرات، پیشنهادات و انتقادات شما هستند. بسیار خوشحال خواهیم شد.

اگر بتوانیم در هنگام خرید تجهیزات شبکه مشاوره های لازم را به شما بدهیم. تا بهترین محصولات و تجهیزات را برای شبکه مورد نظر خود در کسب و کارتان ایجاد کنید. در مورد تلفن های تحت شبکه هم سوالات خود را مطرح کنید. شما می توانید در پایین همین مقاله، نظرات خود را ابراز کنید. ما منتظر شما هستیم. کارشناسان لیمانت پاسخگوی شما خواهند بود.

حرف آخر خرید مستند سازی شبکه کامپوتری

در قسمت 14 آموزش جامع نتورک پلاس سعی کردیم تا با مستند سازی شبکه کامپوتری شما را آشنا کنیم. امیدواریم توانسته باشیم تا اندکی در این راه شما راه شما را یاری کنیم. اگر سوال یا مشکلی داشتید می توانید در پایین این صفحه در بخش نظرات ما را مطلع کنید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *