تجهیزات شبکه, خدمات و راه کارهای شبکه

آموزش سیسکو CCNA جلسه هفتم

آموزش سیسکو CCNA جلسه هفتم

آموزش سیسکو CCNA جلسه هفتم (Introduction to trunk)

در ادامه جلسه  قبلی که درباره vlan ها صحبت کردیم. در مقاله آموزش سیسکو CCNA جلسه هفتم قصد داریم تا درباره trunk  به عنوان یکی از اصلی ترین مباحث در حوزه شبکه صحبت کنیم. پس در ادامه با لیمانت همراه شوید.

به طور کلی هر interfase می تواند در سه mode اصلی فعالیت کند.  این سه Mode عبارت بود از access ،trunk ،Dynamic.

آموزش سیسکو CCNA جلسه هفتم (Introduction to trunk)

اختصاص interfase

زمانی که قصد داریم interfase یک کامپیوتر مختص یک vlan اختصاص یا  assign کنیم. باید پورت مدنظر در Mode  access باشد. که درحالت defualt تمام interfase های switch های cisco در Mode dynamic هستند. و auto هستند اما با استقاده از Mode trunk ما بین دو switch ترافیک vlan های مختلف را  transmit کنید. به عنوان مثال در شکل بالا قصد بر این  است. که ترافیک vlan 10 بخواهد از مرز و محدوده یک switch فراتر رود. و بر روی switch دوم در شکل بالا بر روی vlan 10 این switch این ترافیک ارسال شود. یا به طور خلاصه ترافیک vlan 10 از switch  اول به vlan 10 در switch دوم برسد. میان این دو switch از قابلیت trunk استفاده کنیم. و به جای اینکه Mode بین این دو switch را از نوع access قرار بدیم از نوع trunk استفاده می کنیم.

Mode access در آموزش سیسکو CCNA

اما این امکان هم می تواند وجود داشته باشد. که زمانی بین دو switch از Mode access استفاده می شود. که الزما ترافیک هایی ازاین interfase می تواند عبور کند. که در واقع در همان vlan قرار بگیرند. که interfase بین این دو switch در همان vlan قرار بگیرند.

مقاله مرتبط:  آموزش سیسکو CCNA جلسه یازدهم

به عنوان مثال بین این دو switch interfase که set می شود. که این interfase از نوع access set می شود. و از نوع vlan 10 هم set می شود. که در این بین vlan 20 و vlan 30 نمی توانند از این interfase عبورکنند. بلکه فقط و فقط ترافیک vlan 10 از این interfase عبور می کند. و زمانی که بخواهیم ترافیک vlan های دیگر هم عبور کند. باید به ازای هر vlan یک interfase ما بین این دو switch set کنیم. که هر interfase ترافیک هر vlan را ازخود عبور دهد. که interfase اول vlan 10 و interfase دوم vlan 20 و interfase سوم هم  vlan 30 را ازخود عبور دهد.

نکته ای که در این جا باید به آن اشاره کرد. این است که ممکن است در یک زمانی تعداد vlan ها افزایش پیدا کند. برای این راه کار از مقوله ای به نام trunk استفاده می شود.

به عنوان مثال کامپیوتری که در vlan  10 قرار گرفته ترافیک را به سمت switch  مد نظرارسال می کند. و تمایل دارد که کامپیوتر مربوطه به vlan 10 در کامپیوتر بعدی  برروی switch  دوم را مشاهده کند ویا به عبارتی اطلاعاتی را ازاین switch به  switch دیگر اسال نماید زمانی که قراراست که این کاریا این ترافیک را ازخود عبور دهد frame  مربوطه که قرار است از interfase   trunk  عبور کند بخشی از این frame  را گزینه ای در اختیار می گیرد به نام Vlan ID  که به اختصار VID   شناخته می شود.

interfase trunk

زمانی که در این frame   vid  مربوطه ذکر می شود  interfase  trunk می داند که برای ارسال این frame  به سمت مقصد باید طبق id  این frame  انجام وظیفه کند مبنی بر اینکه در این ID  به عنوان مثال عدد 10  قرار گرفته باشد TRUNK  متوجه می شود که این FRAME برای  vlan  10 می باشد و در سمت مقصد به کامپیوتری تحویل دهد که در vlan 10  قرار گرفته باشد پس نحوه ارسالهای متفاوت frame  ها برروی  interfase  بدین شکل است که frame  های مختلف برروی vlan  های مختلف را برروی خودش transmit  کند .

مقاله مرتبط:  آموزش سیسکو CCNA جلسه سوم

اما نکته ای که اینجا مد نظر است این است که خود interfase    trunk  نمی تواند این کاررا انجام دهد بلکه  interfase  trunk  از دو method  encapsoulatio برای تحت پوشش قرار دادن frame ها استفاده می کند که به ترتیب از method  encapsoulation  :  802.1Q    و ISL  استفاده می کند.

پروتکل 802.1Q

در ادامه مقاله آموزش سیسکو CCNA جلسه هفتم به پروتکل  802.1Q می پردازیم. پروتکل  802.1Q یک پروتکل استاندارد است و ISL  یک پروتکل مختص به CISCO می باشد.

آموزش سیسکو CCNA جلسه هفتم (Introduction to trunk) -1

تفاوتی که بین  802.1Q  و ISL  می باشد این است که زمانی که پروتکل ISL  اقدام به دربر گرفتن یک frame  می کند الزاما فضایی بالغ بر 30  byte   را  روی این frame  ارسال می کند به این ترتیب که زمانی که یک frame  به switch  مورد نظر ارسال می شود به میزان 26 byte   یک headr  به اول این frame  اضافه می شود و به میزان 4 byte  هم به عنوان trielr  اضافه می شود که درداخل این frame  بخشی وجود دارد به نام vlan id  را که به ان اضافه می کند.

آموزش سیسکو CCNA جلسه هفتم -1

اما در پروتکل 802.1Q  در اواسط frame  همانطورکه در شکل بالا  قابل مشاهده است یک قسمتی وجود دارد به نام tag  که در این قسمت 4 bit  را در اختیار قرار خود قرارداده  که این یک برتری نسبت به ISL  است اما درا ین قسمت tag  یا قسمت شامل  Ethertype 0x8100  که شامل 2bite را در بر می گیرد . و در قسمت بعدی هم priority  وجود دارد که شامل 3 bite  و CFI  که شامل 1bit  ودر بخش بعدی هم 12 bit  قرار می گیرد.

مقاله مرتبط:  فایروال سیسکو چیست

آموزش سیسکو CCNA جلسه هفتم (Introduction to trunk) -2لیمانت

جهت ارتباط با تیم فنی لیمانت از طریق لینک اقدام کنید. اگر می خواهید از فروشگاه لیمانت دیدن کنید می توانید بر روی فروشگاه کلیک کنید.

شرکت لیمانت به عنوان عرض کننده و ارائه دهنده تجهیزات شبکه فعالیت می‌کند. تجهیزات شبکه امروزه برای اغلب کسب و کارها بسیار مهم است. کسب و کارها برای ارتباط بهتر با مشتری و درون سازمان نیاز به تجهیزات شبکه دارند. امروزه شرکتها با توجه به ارتباطات بسیار زیادی که لازم دارند. باید تجهیزات شبکه را به بهترین شکل و با کیفیت ترین حالت به دست آورند.
ما در لیمانت عرضه کننده این تجهیزات شبکه هستیم. و سعی می‌کنیم با تخفیف های بسیار شگفت انگیز خود همواره در بازار رقابتی فروش تجهیزات شبکه به بهترین نحو عمل کنیم. شما همواره می توانید به سایت ما مراجعه کنید. به قسمت فروشگاه بروید. از محصولات ما دیدن کنید. محصولات ما را در حوزه شبکه دیگر تجهیزات مانند دوربین های مدار بسته به همراه کاتالوگ و بررسی مشخصات ملاحظه بفرمایید.

 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *